Nieruchomości kompleksowe

Na rynku rośnie popyt na nieruchomości kompleksowe. Dawniej o sukcesie oferty sprzedażowej dewelopera decydowała atrakcyjna cena, metraż i standard inwestycji. Obecnie jednak okazuje się, że sam interesujący obiekt to za mało. Jak w Wielkopolsce wygląda kwestia wdrażania proklienckich inicjatyw?

Oferta deweloperska ewoluuje wraz z potrzebami klienta oraz bieżącymi trendami na rynku. W konsekwencji wzrasta popularność nieruchomości o charakterze kompleksowym. W ramach tego typu przedsięwzięć, prócz budowli mieszkalnych, powstaje szereg udogodnień infrastrukturalnych.

W odpowiedzi na rosnące wymagania nabywców deweloperzy tworzą m.in. garaże, miejsca parkingowe czy place zabaw. Standardem powoli stają się także takie elementy małej architektury, jak chodniki, oświetlenie czy tereny zielone.

Realizacja tak złożonego przedsięwzięcia jest z reguły możliwa na dużym terenie inwestycyjnym. Stąd też większa część tego typu inicjatyw powstaje poza ścisłym centrum Poznania. Potwierdzeniem tego jest intensywny rozwój podmiejskich gmin, takich jak Pobiedziska, Suchy Las, Kórnik, Swarzędz czy Mosina. W tej ostatniej finalizowany jest obecnie I etap budowy Osiedla Morena. Jak przyznaje Tomasz Bolewski, Prezes Zarządu Spółki Swój Dom, klienci coraz bardziej cenią sobie nie tylko atrakcyjność budynku, lecz także jego najbliższego otoczenia. Kierunek rozwoju obu elementów jest w dużej mierze uzależniony od działań dewelopera. – Stworzenie wyodrębnionego i kompleksowego obiektu to rozwiązanie, które ma być nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim wygodne dla mieszkańców. – dodaje Bolewski. W przypadku Osiedla Morena powstającego w Mosinie, oprócz spopularyzowanych rozwiązań, takich jak garaże czy place zabaw, będą wdrażane także rzadko spotykane udogodnienia, takie jak wózkarnia czy rowerownia. Ponadto, do każdego z mieszkań będzie przynależeć komórka lokatorska oraz miejsce parkingowe. Całość zostanie ogrodzona, wjazd na osiedle zapewni elektrycznie sterowana brama, a bezpiecznego charakteru inwestycji dopełni monitoring.

W parze z funkcjonalną infrastrukturą może iść także atrakcyjna lokalizacja inwestycji. Urbanizacja terenu często prowadzi bowiem do rozwoju punktów handlowo-usługowych. Przykładowo, w pobliżu Osiedla Morena w Mosinie od roku istnieje lokalna Galeria Familijna typu convenience. Niedaleko inwestycji usytuowane są także liczne tereny rekreacyjne i zielone. Prace budowlane w ramach pierwszego etapu zostaną zakończone już w listopadzie bieżącego roku. Wiadomo także, że drugi z budynków powstanie w trzecim kwartale 2015 roku. Niewykluczone, że takie proklienckie i kompleksowe inwestycje na stałe zagoszczą w ofertach deweloperów.

Nieruchomości_kompleksowe Nieruchomości_kompleksowe2