Choć słowo „palisada” wywodzi się od dawnej nazwy drewnianych murów obronnych, współcześnie odnosi się również do estetycznych murków działowych, pozwalających zaprowadzić ład w przydomowym ogrodzie. Pośród dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do organizowania przestrzeni wokół domu, na uwagę zasługują trzy wyjątkowe
i wielozadaniowe modele firmy Polbruk – nowoczesna Palisada Zen, klasyczna Palisada Łamana oraz cechująca się bogatszym designem Palisada Ring.

Nie każde otoczenie może stanowić idealne tło do kreowania niepowtarzalnych kompozycji roślinnych. W przypadku większości posesji najbardziej korzystny fragment gruntu przeznaczony zostaje pod budowę domu, dlatego też w funkcjonalny i urokliwy przydomowy ogród przeistoczyć trzeba wszelkie wymagające i nieregularne płaszczyzny. Zadanie, to byłoby niekiedy trudne do zrealizowania, gdyby nie pomoc nieocenionych i wielofunkcyjnych materiałów, jak np. palisad stworzonych z myślą o skomplikowanych projektach. Ich zasadniczą cechą jest uniwersalny charakter i pełnienie wielu ról jednocześnie – począwszy od stricte użytkowych, a na dekoracyjnych skończywszy.

Mistrzowie aranżu

Aranżacja ogrodu o bogatej rzeźbie wymaga przede wszystkim stworzenia stabilnej i trwałej konstrukcji, umacniającej wszelkie skarpy oraz nierówności terenu. Przy realizacji tego zadania nieoceniona okaże się pomoc klasycznej Palisady palisada_Polbruk_ZEN Łamanej firmy Polbruk. Element ten nie tylko przyczyni się do ujednolicenia  poziomów gruntu i zapobiegnie osypywaniu się ziemi, ale stworzy dodatkową,  możliwą do zagospodarowania w dowolny sposób przestrzeń. Murek wykonany  przy pomocy betonowych palisad pozwoli także utrzymać w ryzach bogatą  roślinność, stając się efektownym i stabilnym wykończeniem przydomowych  klombów i rabat kwiatowych. Dodatkowo, za sprawą solidnej konstrukcji, palisady  z powodzeniem sprawdzą się w roli kluczowego budulca schodów, wytyczając  zarówno ich granice, jak i tworząc stylowe oraz bardzo wytrzymałe elementy  brzegowe podstopni.  Kultowym wykorzystywanym w tym celu modelem jest  Palisada Ring firmy  Polbruk, która dzięki opartej na planie okręgu formie pozwala  załagodzić  geometryczny kształt schodów. Palisadom nie obce są również wszelkie  zadania  specjalne, takie jak umacnianie brzegów fontann, oczek wodnych oraz  kaskad,  będących najczęściej ciekawym sposobem wykorzystania naturalnych  nierówności terenu. Te z pozoru niewielkie, betonowe elementy mają również  ogromną moc kreacji. Przy ich pomocy stworzyć można bowiem, nawet na zupełnie płaskim terenie, malownicze skalniaki i wielopoziomowe kwietniki, które obsadzone bujną roślinnością bez wątpienia ozdobią posesję. W przeciwieństwie do naturalnych skarp zajmują o wiele mniej przestrzeni, a na ich lokalizację można wybrać dowolne miejsce.

Drugie oblicze

Choć niezmiennie podkreślaną cechą betonowych palisad jest ich niebywały funkcjonalizm i wielozadaniowość to dodatkowym ich atutem jest także atrakcyjny wizualnie design. Różne rozwiązania architektoniczne mogą wpłynąć na palisada_lamana_piaskowa podniesienie walorów estetycznych przydomowego ogrodu, czyniąc z niego przyjazną  dla użytkowników oazę zieleni, jeśli użyjemy do tego palisad Polbruk. Umiejętne  poziomowanie terenu z pomocą palisad, podobnie jak wykreowane dzięki nim kaskady,  skutecznie urozmaicą przestrzeń ogrodu, wzbogacając ją o nutę tajemniczości. Jednak  dzięki różnorodności kształtów i kolorów również same w sobie będą stanowiły  uzupełnienie okolicznej nawierzchni i estetyczną dekorację przestrzeni. Nowoczesna  palisada Polbruk Zen czy Palisada Łamana świetnie wpiszą się w minimalistyczne  aranżacje i charakter domów o prostej bryle. Z kolei Palisada Ring, to element  pozwalający na budowę wszelkiego rodzaju kół i łuków, które podkreślą urok zarówno  klasycznych, jak i urządzonych w stylu retro posesji. Przy ich pomocy można bez  problemu wykonać  w pełni oryginalne i niezwykle funkcjonalne otoczenie niemal  każdego domu.

 

Polbruk S.A. – część irlandzkiej grupy CRH plc – specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości kostki brukowej, betonowych wyrobów drogowych i innych elementów małej architektury. Od ponad 20 lat dostarczamy Państwu materiały do aranżacji pięknych i trwałych nawierzchni, a wsparcie ze strony CRH – jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie – pozwala nam wciąż się rozwijać i dążyć do tego, by kreowane przez nas przestrzenie nabierały niezwykłego charakteru. Polbruk S.A. jest największym producentem kostki i wyrobów drogowych w Polsce. Nasze produkty są powszechnie rozpoznawalne i dostępne na terenie całego kraju. Pozycja lidera zobowiązuje nas do ciągłej rozbudowy sieci dystrybucji, utrzymywania wysokiej jakości i nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Bogactwo oferowanych kolekcji – ich zróżnicowane wzornictwo – odpowiada aktualnym trendom stylistycznym i daje nieograniczone możliwości realizacyjne.

Polbruk S.A.

Ul. Nowy Świat 16 c

80-299 Gdańsk