Okna PCV, zwane też oknami plastikowymi, obok okien drewnianych i okien aluminiowych, stanowią jedne z trzech podstawowych rodzajów okien. Swoją przysłowiową złotą erę przeżywały na początku dwudziestego pierwszego stulecia. Czym się charakteryzują i dlaczego zjednały sobie tyle osób?!

PCV, czyli polichlorek winylu

PCV, znane też jako PCW, to skrót od substancji o nazwie polichlorek winylu. Stanowi ona polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych. Otrzymuje się ją w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Stosuje się ją do wytwarzania tworzyw sztucznych. Jest odporna na działanie wielu substancji, w tym substancji rozpuszczających. Ma wielkie właściwości plastyczne i odznacza się wytrzymałością mechaniczną. Wyróżnia się PCV-U, czyli PCV twardy oraz PCV-P, czyli PCV miękki o większej zawartości plastyfikatorów. Polichlorek winylu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystuje się go do produkcji wykładzin podłogowych, a także instalacji, elewacji i rur w budynkach. Wykorzystuje się go też do produkcji elektroizolacji, na przykład przewodów i kabli elektrycznych. Najbardziej popularne zastosowanie znajduje w stolarce drzwiowej i okiennej. To właśnie z polichlorku winylu wyrabia się okna plastikowe, jedne z trzech najbardziej popularnych rodzajów okien, obok okien drewnianych i okien aluminiowych.

Okna drewniane, okna plastikowe, okna aluminiowe

Okna drewniane to okna, których szyby znajdują się w drewnianych ramach. Najczęściej występują w kamienicach i starych willach. Okna plastikowe to okna, których szyby znajdują się w plastikowych ramach, a ściślej w ramach z polichlorku winylu (sprawdź okna PCV w Anex Okna). Najczęściej występują w blokach i nowoczesnych domach. Okna aluminiowe to z kolei okna, których szyby znajdują się w metalowych ramach. Najczęściej występują w biurowcach i galeriowcach. Każde z nich, wbrew różnym opiniom, jak najlepiej spełniają swoje funkcje.

Okna PCV na tle innych okien

Okna PCV, czyli okna plastikowe, uważano w pewnym okresie za okna lepsze od okien drewnianych. Prawda jest jednak taka, że okna drewniane mają taką samą szczelność i takie same rozszczelnienie, a więc taką samą grawitację wentylacyjną, co okna plastikowe. Okna plastikowe kosztują jednak trochę taniej i nie wymagają co jakiś czas renowacji, tak jak okna drewniane, które z kolei okazują się bardziej wytrzymałe. Za najbardziej ekologiczne mimo wszystko uchodzą okna aluminiowe, które nie tylko wyglądają higienicznie i sterylnie, ale również wykazują się rewelacyjną termoizolacją, a więc najlepiej zatrzymują ciepło.