Niezależnie od tego czy planujemy postawienie nowego domu lub mieszkania, czy też renowację starego, prędzej czy później będziemy musieli stanąć przed kwestią wyboru okien, a konkretnie materiału, z którego zostaną wykonane. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i przesądów, dlatego poniżej przedstawiamy kilka faktów, które pomogą w dobraniu odpowiednich okien do swojego lokum.

Drewno

Niewątpliwie jedną z największych zalet okien drewnianych jest ich wygląd i nastrój, który tworzą. Nadają się zarówno do eleganckich, stylowych pomieszczeń w nowoczesnym domu, jak i wprowadzą odrobinę ciepła i naturalności, jeśli zależy nam bardziej przytulnym wykończeniu. Drewno można ukształtować w dowolny sposób, a poprzez pokrycie jego wierzchniej warstwy odpowiednią farbą, także nadać dowolny kolor. Przy odpowiedniej konserwacji drewniane ramy okienne są w stanie wiele znieść, a w przypadku niewielkich uszkodzeń, takich jak na przykład płytkie zarysowania, można samodzielnie dokonać napraw. Wystarczy jedynie zetrzeć uszkodzony fragment farby lub lakieru i nałożyć nową warstwę. Drewniane okna dobrze znoszą wysokie temperatury, dlatego świetnie nadają się do niezacienionych budynków, stale wystawionych na działania słońca.

Można wymienić jedną, główną wadę drewnianych ram okiennych: wymagają odnawiania konserwacji. Co kilka lat należy ponownie pokrywać je warstwą ochronnych impregnatów. Jeśli zostanie to zaniedbane, drewno stanie się podatne na działanie wilgoci, co w efekcie może doprowadzić do wypaczeń, odkształceń oraz utraty pierwotnego koloru. Jeśli mieszkasz w stolicy to okna drewniane na terenie Warszawy montuje Anex Okna.

PCV

Ramy wykonane z PCV, czyli polichlorku winylu są łatwe w produkcji i zazwyczaj tańsze niż te wykonane z drewna. Pasują one do nowoczesnych mieszkań w nowych blokach czy świeżo postawionych domkach jednorodzinnych. Nie wymagają także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy co jakiś czas przemyć ramę, aby pozostała ona czysta, są także bardzo trwałe – wymagają wymiany dopiero po 40 latach. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych, grzybów oraz owadów. Podobnie jak w przypadku drewnianych okien, do wyboru jest wiele kształtów i wariantów kolorystycznych.

Decydując się na okna z PCV należy szczególnie zadbać o jakość montażu. Przy zbyt sztywnym osadzeniu w murze, ramy wystawione na działanie wysokiej temperatury mogą się z czasem odkształcić i popękać. Nie da się także w żaden sposób naprawić drobnych uszkodzeń takich jak zarysowania.

Podsumowanie

Zarówno drewno, jak i PCV maja swoje wady i zalety. Przy właściwym montażu i pielęgnacji ramy wykonane z tych materiałów będą dobrze służyły przez długie lata.