Podobno sens każdego tekstu tkwi w jego kontekście. Bardzo podobnie sytuacja wygląda z oknami. Każde okno spełnia swoją funkcję perfekcyjnie, o ile oczywiście zostanie porządnie wykonane i porządnie zamontowane, nie każde okno jednak sprawdza się w każdej sytuacji. Zatem to czy szyby powinny się znaleźć w ramach z drewna, plastiku lub aluminium, zależy w sporej mierze od miejsca, do którego trafią okna.

Nie-znane okna

Okna to konstrukcja, która zamyka otwór w ścianie. Służy do prześwietlania i przewietrzania pomieszczenia, choć może odgrywać również rolę dekoracyjną, zwłaszcza w towarzystwie parapetów oraz rolet. Prymitywne okna występowały już w zamierzchłych czasach. Otwory w ścianie wypełniano skórą, papierem lub innymi materiałami. Pierwsze szklane okna pojawiły się u schyłku starożytności, jednak dopiero w epoce nowożytnej, gdy przemysł został doprowadzony do perfekcji, pojawiły się współczesne okna. Okna składają się z trzech podstawowych elementów: ościeżnicy, skrzydła i szyb. Ościeżnica to rama zamontowana w ścianie, skrzydło to rama ruchoma służąca do otwierania i zamykania, a szyba to tafla szkła w wersji pojedynczej lub podwójnej.

Okna drewniane

Okna drewniane to okna, których szyby znajdują się w drewnianych ramach. Oznacza to, że zarówno ościeżnica, jak i skrzydło zostały wykonane z drewnianego materiału. Stanowią one bardzo wytrzymałe okna. Należy jednak o nie starannie dbać, na przykład malując je i lakierując, bo z czasem ulegają zniszczeniu. Okna drewniane najlepiej współgrają ze starodawną stylistyką. Pasują więc przykładowo do starych kamienic i willi.

Okna plastikowe

Okna plastikowe to okna, których szyby znajdują się w plastikowych ramach. Oznacza to, że zarówno ościeżnica, jak i skrzydło zostały wykonane z plastikowego materiału, a ściślej z materiału PCV, czyli tworzywa sztucznego o nazwie polichlorek winylu. Stanowią one bardzo trwałe okna. Nie trzeba o nie dbać w jakiś specjalny sposób, bo generalnie nie ulegają zniszczeniu. Okna plastikowe najlepiej współgrają z nowoczesną stylistyką. Pasują więc przykładowo do nowych bloków i domków.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe to okna, których szyby znajdują się w aluminiowych ramach (http://anexokna.pl/okna/okna-aluminium/). Oznacza to, że zarówno ościeżnica, jak i skrzydło zostały wykonane z aluminium. Stanowią one bardzo sterylne okna. Okna aluminiowe najlepiej współgrają z wysoce nowoczesną stylistyką. Pasują więc przykładowo do biurowców i galeriowców, choć sprawdzają się też w innych miejscach.