Ograniczenie wydatków to jedna z metod obniżenia kosztów całej budowy. Każdy inwestor szuka tych obszarów, na których jest to możliwe przy zachowaniu bezpieczeństwa i trwałości obiektu. Im inwestycja jest większa, tym większe są jej koszty. Jednocześnie jednak przy odpowiednim zaplanowaniu wydatków można dużo zaoszczędzić. To jednak wymaga świadomych wyborów i wiedzy z branży budowlanej, konstrukcyjnej i oczywiście finansowej.

 

Wybór działki

Przy dużych inwestycjach jest to wyzwanie, szczególnie jeśli nie podjęliśmy jeszcze współpracy z profesjonalnym biurem konstrukcyjnym i projektowym. Obszar powinien być dostosowany do potrzeb budynku, a także do jego przeznaczenia. Może się okazać, że konieczne będzie wydzielenie terenu np. na parking lub na dodatkowy budynek gospodarczy. W niektórych przypadkach wystarczy obszar tylko nieco większy niż metraż budynku.

Już na tym etapie powinniśmy sobie uświadomić, że bez konsultacji z doświadczonym projektantem narażamy siebie samych na duże ryzyko strat. Jeśli wybieramy większą działkę, płacimy więcej, a więc musimy być pewni, że właśnie takiej potrzebujemy.

Materiały budowlane

Dużą część wydatków stanowią materiały budowlane. Wybór na rynku jest ogromny, a oferty producentów, dystrybutorów i sprzedawców są bardzo zróżnicowane. Samodzielne poszukiwanie dostawców pochłania dużo czasu i nie zawsze kończy się podjęciem dobrej decyzji.

Biura projektowe wiedzą jakie parametry powinien spełniać materiał i na czym można zaoszczędzić a na co warto wydać trochę więcej.

Konstrukcja budynku

Przy dużych budowach szczególnie ważny jest projekt konstrukcyjny, ale tylko taki, który uwzględnia każdy szczegół i koncentruje się na skuteczności i optymalizacji kosztów. Firmą zajmującą się wykonywaniem takich projektów ze szczególnym uwzględnieniem działań optymalizacyjnych jest figura.team. To dzięki takim zespołom fachowców możliwe jest bezpieczne zmniejszenie przekrojów konstrukcyjnych i zbrojeniowych. Jest to jedno z ważniejszych działań mających wpływ na zmniejszenie kosztów inwestycji.