Spośród wielu elektronarzędzi takich jak wiertarka, młot udarowy, szlifierka czy wkrętarka, używanych przy remontach, budowach, a także podczas różnego rodzaju naprawach zastosowanie znajdzie również wiertnica, urządzenie do tworzenia otworów o różnej średnicy.

Końcówka robocza do wiertnic – otwornica

Otwornice służą z reguły do prac w bardzo trudnym i twardym podłożu, takim jak beton, kamień, metal czy ceramika. Wykonuje się nimi otwory o średnicy zamontowanego wiertła, a także można ją wykorzystać do pobrań próbek z podłoża, celem badań geologicznych.
Otwornice, w zależności od rozmiaru montuje się w urządzeniach zwanych wiertnicami, natomiast na mniejszą skalę wykorzystuje się elektronarzędzia, które mają możliwość zmiany końcówki roboczej. Są to na przykład szlifierki lub wiertarki. Otwornice użyte w narzędziach stosowanych na co dzień przez fachowców, służą hydraulikom do wycinania otworów w przedmiotach na użytek domowy jak zlewy czy umywalki, elektrykom – do wycinania otworów w ścianach potrzebnych do prawidłowego zainstalowania sieci elektrycznych kabli, a także zakładom naprawczym. Otwornica, wiertnica koronkowa znajdzie również zastosowanie w budownictwie – wykorzystywana jest przy obróbce materiału miękkiego jak drewno czy płyty kartonowo-gipsowe, a także tworzywo sztuczne.

Precyzja działania otwornic koronkowych

Każdy otwór musi być wykonany prawidłowo, bez odprysków i pęknięć, dlatego do każdego podłoża należy użyć innego wiertła-otwornicy; do prac w elementach blaszanych dobrze swoje zadanie spełni otwornica korundowa, do materiałów łatwych w obróbce przyda się wiertło z utwardzonej nierdzewnej stali, a do trudnych, twardych i mało podatnych na wiercenie materiałów – najlepsza będzie otwornica koronkowa wzmocniona diamentową krawędzią.

Otwornice koronowe przeznaczone są do wykonywania otworów głównie w betonowych stropach, stali, w kamieniarstwie, a także w płytkach ceramicznych i kamiennych.

Wiertło to, na powierzchni roboczej ma wykonane nacięcia w kształcie ząbków lub oddalonych od siebie prostokątów. Dzięki takiej budowie, podłoże jest nacinane stopniowo, co zmniejsza ryzyko pęknięć, a dodatkowo wzmocniona krawędź proszkiem diamentowym sprawia, że wiertło może być stosowane do obróbki wyjątkowo twardego materiału.