Lubimy otaczać się naturalnymi materiałami, dlatego urządzając mieszkanie najczęściej stawiamy na drewniane drzwi wewnętrzne. Taki wybór nie dziwi – mało kto zdecydowałby się na tworzywa sztuczne lub metal. Z upływem czasu pojawiają się jednak na nich zadrapania, rysy, obtarcia. Stolarka drewniana wymaga jednak szczególnego traktowania. Odnawianie drzwi nie musi być kłopotliwe jeśli sięgniemy po preparaty szybkoschnące. Niedrażniący zapach tych produktów pozwala na ich stosowanie również w okresie jesienno-zimowym. 

Jednym z najważniejszych elementów każdego domu są drzwi. Dają one mieszkańcom poczucie  prywatności oraz mogą być niewątpliwą ozdobą każdego z pokoi.

Produktem, który idealnie nadaje się do odnowienia drzwi wewnętrznych jest emalia. Dzięki swojej dużej trwałości, może być ona stosowana zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz pomieszczeń. Nadaje powierzchniom trwały kolor i zapewnia całkowite krycie. Jeśli więc chcemy przykryć rysunek drewna i nadać mu niespotykany kolor powinniśmy użyć emalii. Przed nałożeniem preparatu należy zadbać, aby malowana powierzchnia była sucha i czysta. Drewno najlepiej jest malować wzdłuż słojów pędzlem, wałkiem do produktów akrylowych lub natryskiem.

Dzięki doskonałej przyczepności, emalią można malować: drewno, tworzywa sztuczne, metal, żeliwo i stal (zabezpieczone wcześniej podkładami antykorozyjnymi). Może być też używana do odnawiania starych powłok malarskich, po ich wcześniejszym zmatowieniu – radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Szybkoschnąca emalia Altax jest sucha już 20 minut od jej nałożenia, a po 1 h powierzchnia jest gotowa do dalszego malowania. Zalecam nałożenie od 2 do 3 warstw, by uzyskać lepszy efekt. Emalia dostępna jest w wersji półmatowej, z połyskiem oraz w wersjach kolorystycznych – dodaje Wójcik.

Gdy jednak chcemy zachować naturalny wygląd drewna do pomalowania drzwi powinniśmy wybrać lakier lub lakierobejce. Na rynku są dostępne lakierobejce i lakiery szybkoschnące, których dodatkowym atutem jest niedrażniący zapach. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku odnawiania stolarki w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudniej jest zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Lakiery podkreślają naturalny kolor drewna, nie zmieniając jego koloru. Lakierobejce barwią drewniane powierzchnie, podkreślając rysunek słojów i nadając im delikatny połysk. Przed przystąpieniem do malowania drzwi należy zadbać, by drewno zostało wcześniej oszlifowane. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru lub lakierobejcy zalecamy delikatnie przetrzeć drzwi drobnym papierem ściernym o gradacji 180-240. Pomiędzy drugą a trzecią warstwą drewniana powierzchnia nie wymaga już ponownego szlifowania.

Pamiętajmy, że dostępne w sklepach próbniki są zazwyczaj wykonane na desce sosnowej. Dlatego pierwsze malowanie najlepiej wykonać na niewidocznym kawałku drzwi. W ten sposób przekonamy się, czy efekt końcowy będzie na pewno taki, jakiego oczekujemy – radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.  

Ze względu na dobre rozprowadzanie preparatów oraz po ich zakończeniu, narzędzia użyte do malowania wystarczy umyć tylko w wodzie.

Delikatny, niedrażniący zapach produktów szybkoschnących sprawia, że drzwi można odnowić również w okresie jesienno-zimowym. Oszczędzając przy tym czas, pieniądze i zyskując ich piękny wygląd, w końcu nawet używane drzwi, mogą wyglądać jak nowe.