Jeśli nasza drewniana podłoga wymaga odświeżenia lub nie została jeszcze zabezpieczona, warto ją polakierować. Wbrew powszechnej opinii nie jest to zadanie wyłącznie dla fachowców. Jak odnowić i zadbać o lakierowaną podłogę radzi Andrzej Wójcik – doradca techniczny firmy Altax.

Lakierowane podłogi wymagają szczególnej pielęgnacji. Najważniejsze jest ich regularne czyszczenie. Pamiętajmy, że parkietów nie należy narażać na nadmierne działanie wilgoci, dlatego narzędzia myjące powinny być dokładnie osuszone

Niezwykle ważne jest także by unikać sytuacji, w których nasza podłoga może zostać uszkodzona. Polecam pod meblami zamontować filcowe podkładki, a w przypadku foteli biurowych stosować specjalne maty chroniące podłogi.

Jeżeli jednak podłoga zostanie uszkodzona należy rozważyć jej renowację. Można zrobić to samodzielnie za pomocą lakierów szybkoschnących, których aplikacje jest prosta, a lakierowanie nie jest uciążliwe dla domowników. Pamiętajmy, że drewniana podłoga przeznaczona do lakierowania powinna być przeszlifowana, sucha, czysta i odpylona. Lakier, który będzie nanoszony na drewnianą podłogę należy starannie wymieszać.

By podłoga ładnie wyglądała polecam nanieść 2-3 warstwy lakieru w odstępach 2 godzinnych pomiędzy malowaniami. Przed naniesieniem ostatniej warstwy warto delikatnie przetrzeć polakierowaną powierzchnię papierem ściernym o grubości 220-240, a następnie przejechać wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.

Po zakończeniu pracy dobrze jest odczekać około 72 godziny przed przywróceniem pomieszczenia do pełnej eksploatacji, z kolei dywan można położyć po upływie 5 dni.