Coraz więcej osób chcąc skrócić czas budowy domu i jednocześnie obniżyć koszty związane z budową przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych wewnątrz domu, zamiast budowy tradycyjnego komina murowanego decyduje się na zakup jednego z powszechnie dostępnych na rynku systemów kominowych. Te ostatnie zwykle bazują na ceramicznych półfabrykatach, z których składa się przewód kominowy lub na takich elementach jak stalowe rury kominowe, które w wersji izolowanej można umieszczać na zewnątrz budynków, co w znaczny sposób ułatwia wykonanie całej instalacji – wystarczy przebić ścianę i puścić rurę kominową na zewnątrz budynku, tuż przy ścianie, najlepiej ponad kalenicę dachu. Takiego przewodu kominowego nie trzeba wypuszczać przez dach.

Systemy kominowe ceramiczne (szamotowe)

Elementy kominów ceramicznych wykonane są w ogniotrwałej gliny, co przekłada się na ich wysoką odporność na ogień oraz na gwałtowne zmiany temperatury. Takie elementy nie pękną w kontakcie z ogniem lub w momencie ich gwałtownego wychłodzenia, co gwarantuje utrzymanie pełnej szczelności przewodu kominowego przez długie lata jego użytkowania. Producenci systemów kominowych opartych na półfabrykatach ceramicznych dają na nie nawet do 30 lat gwarancji, co tylko potwierdza trwałość tego typu rozwiązania. Dużą zaletą ceramicznych systemów kominowych jest szybki czas i niski koszt budowy takiego przewodu kominowego, zwłaszcza gdy zestawimy go z kosztem budowy murowanego komina typu klasycznego. Na rynku znaleźć można zarówno systemu uniwersalne, przystosowane do obsługi kotłów spalinowych i dymowych, jak i systemy kominowe specjalistyczne, dedykowane dla wybranego typu kotłów – gazowych, olejowych, węglowych czy tradycyjnych kominków.

Systemy kominowe stalowe (rury kominowe)

Tego typu systemy bazują na rurach kominowych wykonanych z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Za pomocą takich rur można wykonać osobny przewód kominowy i zainstalować go na zewnątrz budynku – wystarczy wykuć otwór w ścianie i poprowadzić rurę wzdłuż ściany ponad poziom dachu. Rury kominowe można również wykorzystać jak wkład do tradycyjnego komina murowanego lub istniejącego, ale już uszkodzonego ceramicznego systemu kominowego. W tym pierwszym przypadku najczęściej korzysta się z rur specjalnie izolowanych, które zapobiegają zbyt gwałtownemu nagrzewaniu i ochładzaniu blachy, z której wykonano komin. W drugim przypadku sięga się po rury kominowe bez izolacji – funkcję izolacyjną spełnia w tym przypadku osłona w postaci istniejącego, murowanego lub ceramicznego przewodu kominowego.