Zaczynam podróż z budowaniem.

Mam działkę. Jest przestronna, otoczona drzewami… choć może trochę wąska, no i zarośnięta krzewami. I co teraz?
Trzeba wybudować dom. Taki, który spełnia oczekiwania moje i mojej rodziny. Pierwszy, drugi i kolejne tygodnie, to wertowanie katalogów domów gotowych i wizyty na targach nieruchomości. I nic?
No więc kiełkuje myśl, że może warto zastanowić się nad projektem indywidualnym, dopasowanym do naszych potrzeb? Zaczynają się nieprzespane noce i długie rozważania wszystkich za i przeciw. A moje przemyślenia są takie:

Kiedy i dlaczego warto wybrać projekt indywidualny?

  1. Gdy mam jasną wizję swojego przyszłego domu, nie tylko dotyczącej ilości i rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz, ale i tej, dotyczącej wyglądu bryły budynku i elewacji, a wszystko pokazane za pomocą własnych rysunków i rzutów budynku – architekt przełoży ją na projekt budowlany, uwzględniając przepisy Prawa budowlanego i będzie cudownie.
  2. Gdy  istniejące na działce warunki terenowe nie pozwalają na zastosowanie typowych domów z katalogu. A dzieje się tak często w przypadku działek narożnych, o skomplikowanym lub nietypowym kształcie, z niecodziennym przekrojem poprzecznym – na szczęście takiej nie mam.
  3. Gdy wykonujesz nietypowy zawód, masz szczególne hobby i chcesz w domu mieć pomieszczenie dedykowane Twojemu zajęciu, np. studio nagrań czy studio fotograficzne. Trzeba je wówczas dokładnie zaprojektować i nanieść na plan domu.
  4. Jeśli model Twojej rodziny odbiega od typowego 2+2 – zaangażowanie architekta może być niezbędne, by każdy członek Twojej rodziny znalazł w domu swoje szczególne miejsce.
  5. Czasem domy muszą posiadać określone cechy, np. wysokość, podział elewacji, sposób wykończenia elewacji, kolorystykę, typy okien. Domy typowe nie spełnią tych oczekiwań.

Projekt indywidualny jest szczegółowo omawiany z architektem i projektowany tak, aby uwzględnić wszystkie moje oczekiwania. Jest uszyty na miarę dla mnie i mojej rodziny. Jest wymarzony i perfekcyjny!

Ale może jednak lepiej jest kupić projekt gotowy?

Kiedy i dlaczego warto wybrać gotowy projekt katalogowy?

  1. Zależy mi na niższej cenie projektu – projekt gotowy może być tańszy od projektu indywidualnego nawet dziesięciokrotnie.
  2. Efekt finalny widoczny przed zakupem – projekt gotowy od razu pokazuje, jak wyglądać będzie dom, znacznie ułatwiając decyzję o jego zakupie.
  3. Projekt gotowy ma zazwyczaj doskonale przygotowaną prezentacja wizualną (tzw.wizualizacje), czasami nawet animacje, czy „wirtualny spacer” po wnętrzach – w myślach już mogę czuć się, jak u siebie.
  4. Projekty gotowe często dostępne są w kilku wariantach, np. z większym garażem, z podpiwniczeniem, odbicie lustrzane i to jest pomocne.
  5. Zawiera on dokumentację techniczną – możemy o rozważanej koncepcji dowiedzieć się niemal wszystkiego – od rodzaju zastosowanych materiałów po szczegóły konstrukcyjne i nie musimy sami podejmować tych trudnych decyzji.

Kupno projektu gotowego obniża koszty budowy domu, ALE należy pamiętać, że jego adaptacja do warunków miejscowych oraz dostosowanie do naszych wymagań może być znacznie utrudnione i kosztotwórcze. Te trudy rekompensuje jednak oszczędność czasu, zmniejszenie stresu i ilości niesnasek między przyszłymi domownikami, które mogą nastąpić na etapie projektowania domu według indywidualnego pomysłu.

I co mam zrobić? Przydałby się DOM Z GŁOWĄ – gotowy, ale indywidualny; typowy, ale nietypowy. Wyjątkowy!