Nieodłącznym elementem okna jest parapet. Ma on za zadanie chronić ściany oraz spełniać funkcję dekoracyjną. Niekiedy odgrywa też rolę pragmatyczną, służąc do wygodnego wyglądania przez okno. Parapet jako zwieńczenie okna powinien odznaczać się solidnością, trwałością, ale również efektownością.

Okna drewniane a okna plastikowe

Okna drewniane mają szyby w drewnianych ramach, okna plastikowe mają je w ramach plastikowych, a ściślej z tworzywa sztucznego. Okna drewniane są mocniejsze od okien plastikowych, za to okna plastikowe są bardziej trwałe jeśli chodzi o uszkodzenia. Które lepiej wyglądają – to już rzecz jasna kwestia gustu – mimo wszystko okna drewniane pasują do starych kamienic i willi, a okna plastikowe do nowych bloków i nowoczesnych domków. Wybór i zakup okien wiąże się również z zakupem i wyborem parapetów stanowiących zwieńczenie okna.

Parapety zewnętrzny a parapety wewnętrzny

Niezależnie od rodzaju okien – drewnianych czy plastikowych – każde okno posiada dwa parapety. Jeden ich rodzaj to parapety zewnętrzne wychodzące za budynek, drugi to parapety wewnętrzne wypełniające wnękę okienną w pomieszczeniu. Zarówno okna, jak też parapety, powinny współgrać z budynkiem i pomieszczeniem – ich stylistyką i wystrojem.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Parapety zewnętrzne wychodzą z okna za budynek. Chronią przez zaciekami i zawilgoceniem ścian. Pełnią również funkcję dekoracyjną, bo wiele osób lubi przymocowywać do nich rośliny doniczkowe, najlepiej długie i pnące. Oto kilka rodzajów parapetów zewnętrznych:

 1. Parapety z blachy ocynkowanej.
 2. Parapety z blachy aluminiowej.
 3. Parapety z plastiku/PCV.
 4. Parapety z drewna.
 5. Parapety z cegieł.
 6. Parapety z kształtek klinkierowych.
 7. Parapety z płytek klinkierowych.
 8. Parapety z kamienia – granitów, sjenitów, bazaltów, konglomeratów.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne wypełniają wnękę okienną w pomieszczeniu.  Chronią ściany oraz oddzielają chłód bijący z okien od ciepła bijącego z grzejników, znajdujących się zazwyczaj pod oknami i parapetami. Podobnie jak parapety zewnętrzne, tak też parapety wewnętrzne, spełniają funkcję dekoracyjną, na przykład stawia się na nich rośliny. Oto kilka rodzajów parapetów wewnętrznych:

 1. Parapety z akrylu.
 2. Parapety z aluminatu.
 3. Parapety z plastiku/PCV.
 4. Parapety z drewna.
 5. Parapety z płytek ceramicznych.
 6. Parapety z płyty pilśniowej MDF (sprawdź).
 7. Parapety z postformingu oraz softforminfu.
 8. Parapety z kamienia – granitów, sjenitów, marmurów, konglomeratów.