Zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy to obowiązek – każdy kto pracuje w trudnych i wymagających warunkach nie może ryzykować własnego zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności.

Prace spawalnicze są zaliczane do jednych z niebezpieczniejszych- ze względu na możliwość utraty wzroku, pracę przy użyciu wysokiej temperatury i ryzyko zapłonu. Spawacze muszą nosić odpowiednią odzież ochronną i specjalne przyłbice spawalnicze.

przyłbice spawalnicze
Odpowiednio dostosowana przyłbica może znacznie ułatwić pracę.

Przyłbice dzielą się na pasywne oraz automatyczne. Pierwszy rodzaj to modele, które mają stały filtr, czasem są wyposażone w podgląd, czyli filtr o niższej mocy do patrzenia na spoinę przed i po spawaniu. W przyłbicach spawalniczych automatycznych jest automatyczny filtr z możliwością regulowania zaciemnienia w trakcie pracy, a także ze stałym stopniem zaciemnienia w trakcie spoczynku. Ten typ wyposażenia można różnie nastawiać, także pod cięcie plazmowe i spawanie gazowe.

Wybór odpowiedniej przyłbicy spawalniczej(http://www.eltrex.net.pl/przylbice-spawalnicze,c206.html) nie jest trudny w przypadku spawania metodą MMA, lub MAG/MIG. Dużo większy problem pojawia się przy metodzie TIG. Przyłbice pasywne dobiera się pod względem stopnia dopasowania, następnie załącza odpowiedni do pracy filtr i można zaczynać spawanie. W przypadku modelu automatycznego niezbędne jest zwrócenie uwagi na pewne parametry- szybkość reakcji (czyli czas rozjaśnienia po spawaniu), klasę optyczną oraz ilość czujników. Modele „z wyższej polki” są także wyposażone w czujniki elektromagnetyczne załączające przyłbicę.

Cena przyłbic spawalniczych wykorzystywanych do pracy w metodzie MIG/MAG i MMA zaczyna się już od około 300 zł. W tej cenie uda się kupić model wyposażony w dwa czujniki, w przyzwoitej klasie optycznej i z regulacją stopnia i czasu zaciemnienia. Niektóre z modeli mają także możliwość rozłączenia do np. przy szlifowaniu.

Przyłbice spawalnicze do pracy metodą TIG muszą być wybierane pod kątem tego, czy zamierzamy korzystać z nich z użyciem opcji PULS-u. Ta opcja wprowadza przyłbicę czasami w błąd, w efekcie czego elektronika w filtrze źle interpretuje sygnały- może rozjaśnić filtr uznając, że łuk jest już zgaszony. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ kilka takich niespodziewanych błysków może wywołać ciężki ból głowy, a w dłuższej perspektywie uszkodzenie wzroku. Warto zatem zainwestować w bardziej zaawansowane modele, które mają czas reakcji 0,1 ms i co najmniej dwa niezawodne czujniki. Przy wyborze przyłbicy warto pamiętać, że wszystkie podawane parametry to efekty testów w temperaturze około 23 stopni C.