Okres wakacyjny to czas, który poświęcamy między innymi na renowacje mebli ogrodowych, drzwi, okien czy tarasów. Ostatnio jednak pogoda szczególnie w weekendy nas nie rozpieszcza.  Czerwiec i lipiec to jedne z najbardziej deszczowych miesięcy w roku. Trzeba to uwzględniać planując prace renowacyjne w ogrodzie.  Odnawianie płotu, pergoli czy tarasu środkami tradycyjnymi pochłania trzy dni. Są jednak produkty, których czas schnięcia pozwala ukończyć prace w kilka godzin.

Jeszcze do niedawna uznawano, że dobre produkty służące ochronie drewna to takie, których aplikacja wymaga wiele uwagi i poświęcenia.  Jeśli w trakcie nakładania warstw spadł deszcz całą pracę trzeba było wykonać od nowa. Dziś dobra jakość idzie w parze z szybkością aplikacji i schnięcia.

– Dawniej, wykonując prace renowacyjne drewna musieliśmy zaplanować je na 3 dni.  Częstokroć jesteśmy lepiej zorientowani w prognozach pogody niż niejeden meteorolog. Produkty szybkoschnące, które pojawiły się na rynku, eliminują problem pogodowy i mocno ułatwiają nam pracę. Co najważniejsze ich użycie oszczędza czas konieczny do wykonania zlecenia. – mówi Elżbieta Kaczmarczyk, z firmy Drewex.  

Produkty szybkoschnące w deszczowej Wielkiej Brytanii stanowią większość rynku  produktów ochrony drewna. Wynika to w dużej mierze z warunków atmosferycznych. W krajach, gdzie często pada, prace renowacyjne po prostu nie mogą trwać 72 h. Stąd tak duży wybór nowoczesnych produktów szybkoschnących, które są lepsze od tradycyjnych preparatów rozpuszczalnikowych. Liderem na tym rynku jest brytyjska firma Ronseal, która podobnie jak polska firma Altax jest częścią koncernu Sherwin-Williams. To powiązanie zaowocowało wprowadzeniem na nasz rodzimy rynek ulepszonej szerokiej gammy produktów szybkoschnących, które pozwalają ukończyć prace renowacyjne w 1 dzień. Ta oferta stanowi przełom na rynku produktów dekoracji i ochrony drewna.

Do ochrony mebli ogrodowych, okien, elewacji i innych elementów znajdujących się na zewnątrz możemy sięgnąć po szybkoschnącą lakierobejcę dekoracyjną – „Gotowe w 1 dzień”. Jest ona idealna do stosowania również podczas niepewnej pogody, bowiem jest odporna na deszcz już 1h po pomalowaniu. – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny z firmy Altax. Jeśli oczekujemy innego efektu do wyboru mamy także impregnat szybkoschnący, olej oraz lakier. – dodaje.

Wysoka trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne preparatów zapewnia drewnu wiele lat ochrony. Szybkoschnące produkty są łatwe w stosowaniu podczas odnawiania przedmiotów elementów znajdujących się w domu i w ogrodzie. Dzięki stosowaniu produktów szybkoschnących zyskujemy wiele wolnego czasu, który przyda się każdemu niezależnie od pogody panującej za oknem.