Pod koniec grudnia minionego roku rozpoczęła się rozbudowa zakładu produkcyjnego spółki Uzin Polska Produkty Budowlane – polskiego oddziału jednego z największych producentów chemii posadzkarskiej na świecie. Jej celem jest powiększenie powierzchni magazynowej oraz rozbudowa części biurowej. Inwestycja ma się zakończyć na przełomie maja i czerwca  2017 roku.

Dzięki rozbudowie Uzin zyska nie tylko większą powierzchnią magazynową, ale również nowoczesną przestrzeń testową oraz centrum szkoleniowe dla klientów i personelu. Dodatkowe biura i pomieszczenia do spotkań pozwolą na rozwój kadr.

Rozbudowa naszej legnickiej siedziby – części biurowej i produkcyjnej – podyktowana jest zwiększeniem produkcji i liczby zatrudnionych osób – mówi Tadeusz Wawrowski, Prezes Uzin Polska Produkty Budowlane Sp. z o.o. Obecny budynek zostanie powiększony, powstanie także dodatkowe piętro.

Prace na żywym organizmie

Hala magazynowa zostanie wydłużona, a część biurowa zyska kolejną kondygnację. Za projekt rozbudowy odpowiada Jan Majgier z Legnicy, który 16 lat temu prowadził budowę zakładu produkcyjnego Uzin od podstaw.

Tym razem nasze zadanie jest bardziej nietypowe – wszystkie prace będą bowiem prowadzone przy normalnym funkcjonowaniu zakładu produkcyjnego i pracowników w części biurowej – mówi główny projektant. – Prace rozpoczęliśmy też w okresie zimowym, który – jak wiadomo – nie sprzyja budowlańcom. Dodatkowo czas na realizację jest bardzo krótki.

Obecnie hala magazynowa ma wymiary 60×24 m, po rozbudowie będzie liczyć 90×24 m. W części frontowej, gdzie znajduje się biurowiec, budynek zyska 5,5 metra na wszystkich kondygnacjach (obecnie jest to parter i piętro, po zakończeniu inwestycji będzie jeszcze kolejna kondygnacja).

W części magazynowej zostanie zaaranżowana także dwupiętrowa przestrzeń szkoleniowo-testowa. Na dole będzie laboratorium pokazowe, a na piętrze sala szkoleniowo-konferencyjna. – Posiadanie komfortowych warunków do prezentacji i testów produktów w naszej legnickiej siedzibie było leitmotivem tej rozbudowy. Zależy nam, by nasi klienci mogli w jednym miejscu poznać możliwości naszych produktów, dowiedzieć się jak je stosować oraz złożyć zamówienie – dodaje Prezes Spółki.

Zyska także strona wizualna budynku. Cała elewacja zostanie pokryta panelami, a nadbudowa stanie się bardziej przeszklona.

Priorytetem dla nas było to, by rozbudowa zakładu nie przeszkadzała w codziennej pracy, ani nie powodowała przerw produkcyjnych – zaznacza Tadeusz Wawrowski. – Nie planujemy zatem w tym czasie żadnych przestojów. A Jan Majgier dodaje: – Prowadzone prace nie będą uciążliwe dla pracowników i otoczenia. Wszystkie generujące więcej hałasu zadania, takie jak np. wykuwanie, będziemy prowadzili w weekendy, by nie zakłócać pracy w biurach.

Przygotowani na przyszłość

Konstrukcja rozbudowywanego budynku zakłada możliwość zamontowania na dachu magazynu ogniw fotowoltaicznych. – Wnikliwie obserwujemy trend wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Wiemy, że do takich rozwiązań należy przyszłość i dlatego zależało nam na tym, by nasze budynki były na nie gotowe – podkreśla Tadeusz Wawrowski oraz dodaje: – Kolejne inwestycje w zakładzie będą zmierzały ku zwiększeniu możliwości produkcyjnych oraz automatyzacji produkcji.

Przygotowania do rozbudowy siedziby UZIN w Legnickiej Specjalnej Stefie Ekonomicznej rozpoczęły się w kwietniu 2016 roku od pomiarów i tworzenia koncepcji. Inwestycja prowadzona jest w oparciu o dwa pozwolenia na budowę – odrębnie dla hali magazynowej oraz budynku biurowego.