Klimatyzatory są obecnie standardem – spotkać je można w niemal każdym biurze, zaczynają też również królować w wielu domach. Nie jest to już również sprzęt, który kojarzy się wyłącznie z chłodzeniem w letnie, upalne dni. Nowoczesne klimatyzatory są w stanie również skutecznie ogrzać mieszkanie, z czego coraz więcej ludzi chętnie korzysta. Jednak panuje przekonanie, że nie jest to najlepsze dla zdrowia rozwiązanie. Czy tak używanie klimatyzacji faktycznie może szkodzić?

Najważniejszą kwestią w użytkowaniu klimatyzatora jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Tak jak lato kusi, aby ustawić jak najniższą, tak zima skłania do nadmiernego jej podwyższania. Nie można jednak zapomnieć, że optymalna temperatura w mieszkaniu w okresie zimowym nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza – wyższa będzie powodowała poczucie dyskomfortu i pogorszenie samopoczucia. Pomieszczeniem, które może być nieco bardziej nagrzane jest łazienka. Rozgrzane po kąpieli ciało nie powinno spotkać się ze zbyt chłodnym powietrzem. Warto od czasu do czasu wietrzyć pomieszczenia – klika minut pozwoli na dostanie się do mieszkania świeżego powietrza.

Kolejną ważną kwestią przy użytkowaniu klimatyzacji jest poziom wilgotności. Jej optymalny poziom to 45%, jednakże zimą potrafi spaść nawet poniżej 20%. Nie można do tego dopuścić – za niski poziom wilgotności powoduje wysuszenie nosa, gardła i trudności z oddychaniem.

Ważne jest, aby przed zimą wyczyścić klimatyzator. W brudnym sprzęcie mnożą się drobnoustroje, mogące zagrażać zdrowiu i życiu, dlatego też należy dbać o jego regularne czyszczenie. Do tego im bardziej będzie zaniedbany, tym większe prawdopodobieństwo awaryjności, a na tym, aby klimatyzacja działa sprawnie, szczególnie w okresie zimowym, gdzie niskie temperatury nie pozwalają na zrezygnowanie z ogrzewania, zależy wszystkim użytkownikom.

Korzystanie z klimatyzacji zimą nie jest niebezpieczne i nie szkodzi zdrowiu, jeśli oczywiście sprzęt jest odpowiednio użytkowany. – podkreślają specjaliści Profiklima.

Stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie konserwacji, ustawianie odpowiedniej temperatury i utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności pozwoli na bezpieczne i komfortowe ogrzewanie mieszkania zimą.