W dużych polskich miastach wzrasta zainteresowanie większymi mieszkaniami. Po wprowadzeniu zmian w programie MdM we wrześniu tego roku deweloperzy zanotowali znaczące wzrosty w sprzedaży, w szczególności dotyczy to mieszkań trzy- i czteropokojowych.

Jak podaje Metrohouse największy średni metraż  kupowanych mieszkań przypada na Poznań i wynosi on około 57 m kw.

Wzrastający popyt na większe metraże świadczy o poprawie koniunktury na rynku mieszkaniowym. Duże nieruchomości dają większe możliwości, co jest szczególnie przydatne, gdy mamy większą rodzinę. To właśnie dla wielodzietnych rodzin najbardziej korzystny jest program Mieszkanie dla Młodych. Osoby z jednym dzieckiem mogą uzyskać do 40 tys. dofinansowania na zakup mieszkania, posiadacze dwójki dzieci około 53 tys., a rodzice trójki lub większej liczby dzieci nawet 105 tys. złotych.

W 2015 roku klienci bardzo chętnie wykorzystywali dopłaty w ramach programu MdM. Największe ożywienie nastąpiło w ciągu trzech ostatnich miesięcy, złożono wtedy wnioski na dopłaty o wartości 333 mln zł. Dla porównania w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wyniosły one 292 mln zł. Limit powierzchni użytkowej kwalifikującej się do dofinansowania, w przypadku mieszkań wynosi 75 m2, ale dla beneficjentów z co najmniej trójką dzieci dopuszczalny metraż z dopłatą to 85 m2.

– Mieszkanie kupione w ramach naszej inwestycji Żurawiniec Park jest idealną propozycją dla osób poszukujących komfortowego lokum – w cichej i spokojnej okolicy – a dodatkowo spełniającą warunki programu MDM. Funkcjonalny układ czteropokojowych mieszkań z trzema sypialniami oraz dużym tarasem został zaprojektowany specjalnie tak, by spełniać wymogi również liczniejszych rodzin. W inwestycji Żurawiniec Park oferujemy ostatnie cztery większe czteropokojowe mieszkania, w promocyjnej cenie i gotowe do odbioru. – mówi Bożena Taflińska, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – W programie MDM mamy też dostępnych kilka mieszkań trzypokojowych na os. Batorego 41A, o metrażach od 54 do 65m2. – dodaje Taflińska.

Po wprowadzeniu we wrześniu tego roku zmian w programie MdM znacząco wzrosło zainteresowanie dopłatami. Kredytobiorcy złożyli prawie 4 tysiące wniosków we wrześniu, ponad 5 tysięcy w październiku i podobną liczbę w listopadzie. Osoby, które nie zdążyły jeszcze załatwić formalności związanych z uzyskaniem kredytu z MdM mogą złożyć do końca grudnia sam wniosek z terminem wypłaty w 2016roku. Beneficjent będzie mógł wtedy skorzystać z warunków teraz obowiązujących, czyli wkładu własnego na poziomie 10% oraz obecnych limitów cenowych.

– Wszystkie nasze mieszkania w kompleksach Villa i Forma spełniają wymogi dopłat z programu MdM. Przykładowo w inwestycji typu Formy oferujemy  dwupoziomowe mieszkania, zaprojektowane w zabudowie szeregowej z własnym ogrodem. W ramach jednego budynku znajdują się tylko cztery mieszkania od 69 do 74 m2. Większe powierzchnie pozwalają maksymalnie wykorzystać dopłaty. – mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea. – W zależności od wielkości rodziny i jej potrzeb przygotowaliśmy mieszkania z trzema lub czterema pokojami. Klienci mają do wyboru większe przestrzenie lub większą liczbę pomieszczeń. – dodaje Wędrychowicz.

Dla wielu osób zakup mieszkania od Nowego Roku w związku np. ze zwiększonym wkładem własnym może stać się znacznie trudniejszy, dlatego decyzję o nabyciu nieruchomości warto podjąć jeszcze w grudniu.