Gdy remontujemy mieszkanie, wybór okien jest jedną z pierwszych ważnych decyzji, która w pewnym stopniu determinuje sposób dalszej aranżacji. Obecna technologia pozwala na wykorzystanie wielu różnych materiałów, w różnych formach, nie jesteśmy więc skazani na jeden rodzaj okien dostosowany do typu naszego mieszkania. W gąszczu dostępnych rozwiązań i modeli łatwo się jednak zgubić. Jak wybrać odpowiednie dla nas okna? Czym się kierować? Oto kilka podpowiedzi.

Według potrzeb

Przede wszystkim zanim udamy się do sklepu, warto zacząć od przemyślenia tego, czego wymagamy od naszych okien. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, na pewno istotna będzie dźwiękoszczelność, jeśli z kolei będą one znajdować się na nasłonecznionej stronie budynku – współczynnik przepuszczania światła dziennego. Dodatkowo dobra izolacja termiczna zminimalizuje straty ciepła w czasie trwania zimy i pozwoli nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warto również pomyśleć o sposobie obsługi okien, zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu będą znajdować się na przykład osoby starsze. Wtedy ważna będzie także łatwość z jaką można okno otworzyć i ustawić w odpowiedniej pozycji.

Najistotniejsze parametry

Pierwszym z nich jest współczynnik przenikalności ciepła oznaczany jako Uw i wskazuje ile ciepła ucieka przez okno. Zazwyczaj mieści się on w granicach 1.4 – 0.7 i im jest niższy, tym lepiej. Kolejnym istotnym współczynnikiem jest izolacja akustyczna określana jako Rw, której wartość podaje się w decybelach. Im większa wartość, tym więcej hałasu są w stanie wytłumić okna. Następna w kolejności jest wodoszczelność oznaczana za pomocą klas i liczb od 1 do 9. Jeśli mieszkamy na obszarze o umiarkowanych opadach, wystarczy nam okno o szczelności 6 klasy, natomiast jeśli w naszej okolicy występują bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, dobrze jest wybrać okno o wyższej szczelności.

Szukasz nowych okien? Sprawdź, jak wygląda montaż okien w Warszawie przez Anex Okna.

Jaki materiał?

Istotny jest również materiał, z którego zostały wykonane okna. Najczęściej wykorzystywane są: PCV, drewno i aluminium. Najekonomiczniejsze rozwiązanie to okna z PCV, które są lekkie, nie wymagają dodatkowej konserwacji i dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Okna drewniane z kolei  wykonuje się ze sprasowanych drewnianych listw, zabezpieczonych przed działaniem czynników zewnętrznych. Co pewien czas wymagają odnowienia warstwy ochronnej, ale konserwację można przeprowadzić samemu. Rekompensują to jednak ciepłym, naturalnym wyglądem. Z kolei okna aluminiowe to rozwiązanie dla osób poszukujących najbardziej trwałych profili okiennych.

Montaż

Warto również pamiętać o odpowiednim montażu okien. Większość problemów, które pojawiają się później, już w trakcie ich użytkowania, zwykle ma swoje źródło w błędach popełnionych podczas instalacji okna. Montaż należy więc powierzać tylko doświadczonym specjalistom, którzy mogą pochwalić się odpowiednimi certyfikatami i referencjami.