Dobrze zaplanowane oraz prawidłowo utrzymywane tereny zieleni są wizytówkami nowoczesnych kompleksów biurowych – podnoszą ich atrakcyjność i wartość rynkową, chronią przed hałasem oraz mają duże znaczenie dla korzystających z nich pracowników. Dlatego uporządkowanie terenów zewnętrznych, rewitalizacja roślinności oraz skrupulatne przygotowanie się na nadchodzący sezon ogrodowy, to jedne z najważniejszych wiosennych obowiązków zarządców nieruchomości.

 

Zieleń ważna dla pracowników i najemców

Tereny zieleni wkomponowane w przestrzeń nowoczesnych kompleksów biurowych tworzą wyjątkowy mikroklimat, który niewątpliwie wpływa na jakość codziennego życia pracujących w nich osób. Trawniki, skwery, dziedzińce, bulwary czy parki pełnią nie tylko funkcje estetyczne. Są one także miejscem spotkań towarzyskich, wypoczynku pracowników, a odpowiednio zagospodarowane służą jako tereny rekreacyjne. Warto podkreślić, że zielona infrastruktura ma korzystny wpływ na jakość powietrza oraz jest doskonałą barierą akustyczną. – Badania wykazały, że pas zieleni wysokiej o szerokości ok. 10 m redukuje hałas nawet o 70%. Roślinność wokół obiektów biurowych wpływa również na atrakcyjność nieruchomości, ich wartość rynkową oraz wizerunek w oczach potencjalnych najemców. Często to właśnie trawnik, żywopłot czy kolorowe klomby są pierwszymi elementami, które widzą klienci lub kontrahenci wchodzący do budynku.

 

Wiosenna pielęgnacja terenów zieleni

Wraz z pierwszymi promieniami słońca i ciepłymi dniami, do życia zaczyna budzić się przyroda. Aby rośliny mogły się rozwijać, muszą być odpowiednio pielęgnowane oraz podlegać okresowej rewitalizacji.

 

„Choć wiosna jest okresem, w którym roślinność wymaga szczególnej opieki, trzeba dbać o nią niemal przez cały rok. Brak wiedzy i doświadczenia, nieodpowiednia pielęgnacja oraz zaniedbania mogą prowadzić do złożonych problemów. Regeneracja wyschniętego trawnika czy ponowne posadzenie zniszczonych kwiatów lub krzewów są nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Zły stan zielonej infrastruktury znacząco wpływa także na obniżenie jakości życia oraz pracy użytkowników nieruchomości. W końcu każdy z nas chce dziś żyć i pracować w bardziej przyjaznym środowisku” – powiedział Norbert Ślusarczyk Dyrektora ds. Usług Technicznych w Sodexo Polska On-site Services 

 

Wiosną konieczne jest uporządkowanie przestrzeni wokół budynków i usunięcie wszystkich uszkodzeń spowodowanych opadami oraz zaleganiem śniegu. Zarządcy powinni zadbać o przycięcie krzewów i drzew oraz ich wzmocnienie. Równie istotna jest pielęgnacja fontann oraz oczek wodnych. Wiosna to również doskonały czas na regenerację i zasilenie trawników oraz dosadzanie nowych roślin. Jeśli ogród dopiero powstaje, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu automatycznego nawadniania. Zaletami takiego rozwiązania jest nie tylko oszczędność energii i czasu, ale także zmniejszenie zużycia wody nawet do 50% oraz gwarancja optymalnego wykorzystania jej przez roślinność.

 

Pamiętajmy o ogrodach – przez cały rok!

Zarządcy nieruchomości muszą dbać o roślinność prawie przez cały rok. W miesiącach letnich trawniki wymagają regularnego koszenia, a klomby usunięcia chwastów oraz szkodników. Pod koniec lata w wielu przypadkach konieczna jest regeneracja terenów zieleni, np. zadeptanych trawników. Jesień jest porą, w której roślinność wymaga równie dużo nakładu pracy co wiosną. Do najważniejszych obowiązków zarządców należy w tym okresie nie tylko cykliczne grabienie i wywożenie suchych liści, wykonanie ostatnich pielęgnacyjnych cięć czy sadzenie drzew, krzewów oraz roślin cebulowych, ale także zapewnienie im ochrony przed mrozem i zimnym, wysuszającym wiatrem.

 

Mimo długiej listy koniecznych działań sezonowych, pielęgnacja oraz zarządzanie terenami zieleni może przebiegać sprawnie i bezproblemowo, szczególnie jeśli usługi świadczy profesjonalna firma. Sodexo Polska On-site Services realizuje takie działania w ramach kompleksowej obsługi nieruchomości. Zakres pielęgnacji terenów zieleni realizowany jest w zależności od indywidualnych oczekiwań właścicieli obiektów, jak również uwzględnia charakter nieruchomości. Co ważne, Sodexo kładzie nacisk na nieustanny rozwój pracowników, ma dostęp do najnowszych technologii i narzędzi, co zapewnia najwyższą jakość wykonanych prac, niezależnie od pory roku.