W przypadku różnych prac stolarskich niezbędne okazuje się dobre łączenie poszczególnych elementów. Nie zawsze w tym celu wykorzystuje się gwoździe, czy nawet śruby. Czasem bowiem dany element łączony jest za pomocą zszywek. Są to druciane zaczepy, coś co może przypominać cieniutkie ceowniki, ale też nie należy ich z takimi mylić. Takie zszywki stolarskie stanowi druciana konstrukcja z grzbietem, składająca się szczególnie z płaskich elementów. Zszywki takie zazwyczaj są galwanizowane. To niezwykle mocne łączenia, które to w niczym nie ustępują każdym innym, a do tego wykonanie jest znacznie prostsze i szybsze, niż jest to w przypadku przykładowych śrub, a i prezentuje się to bardzo korzystnie. Co prawda nie da się takimi zszywkami połączyć każdego elementu, ale przy drobniejszych elementach są bardzo pomocne i to nawet kiedy to mówi się o pracach dekarskich.

Łączenie stolarskie w przypadku zszywek nie jest wykonywane bezpośrednio, co jest oczywiste. Oznacza to, że potrzebne jest tu takie narzędzie, które to zapewni solidne łączenie, nie niszcząc przy tym takiego drobnego elementu. Dlatego to zszywki stolarskie stosowane są w tak zwanych zszywaczach stolarskich. Te wyglądają podobnie do pistoletu, czy wiertarki, ale oczywiście pozbawione są wiertła. To właśnie w takich narzędziach montuje się zszywki. Nie odbywa to się jednak na zasadzie ułożenia każdego poszczególnego drutu w pistolecie, w odpowiednio do tego przystosowanym miejscu, a stosuje się pełne wkłady, na co to składają się opakowania po kilkaset i więcej sztuk. Łączniki tego typu umiejscawiane są albo w zszywaczach pneumatycznych, albo też elektrycznych.

W tym przypadku wystarczy przyłożyć zszywacz do powierzchni i nacisnąć na coś, co może przypominać język spustowy. Wówczas to drut jest niejako wbijany w drewno, czy też inny materiał, a kolejna zszywka automatycznie ląduje w miejscu wylotu. Po wykorzystaniu całego wkładu można umieścić kolejny. Cała czynność jest dosyć prosta, a i sam montaż zszywek nie przysparza większych problemów. Zszywki stolarskie mogą mieć różne rozmiary, jak również mogą być przeznaczone do konkretnego zszywacza. Z racji niezbyt dużych gabarytów podaje się tu wartości w milimetrach. W przypadku zszywek często mówi się o ich powłoce i przeważnie występują tu powłoki z cynku. Niektóre spośród nich doskonale nadają się także do tapicerek. To co jeszcze można wykonać z wykorzystaniem zszywek to meble, podłogi, palety, ogrodzenia, skrzynie, czy chociażby skrzyniopalety. Cały czas należy tu pamiętać, że przeważnie mowa jest tutaj o elementach drewnianych.