Wiele osób scharakteryzowałoby styl skandynawski jako nieprzytulny, zimny oraz bardzo odległy od domownika. Tymczasem jednak dobrze stworzone wnętrze w tym właśnie stylu wyróżnia się ogromną przestrzenią, przyłożeniem wagi do detali oraz harmonijnego wnętrza, w którym może wygodnie toczyć się życie domowe.

Meble skandynawskie, a więc charakterystyczne dla danego stylu, pojawiły się po raz pierwszy w połowie XX wieku, aczkolwiek koniec formowania się tego nurtu wnętrzarskiego zanotowano dopiero ok. początku lat 80. XX wieku. Meble w tym stylu od początku były funkcjonalne, niezbyt kosztowne i jasne. Wykorzystywały dwa skrajnie różne rodzaje materiałów: część z nich wykonana była z mało trwałego plastiku, podczas gdy nam prawdziwe meble skandynawskie kojarzą się przede wszystkim z pięknym wykorzystaniem drewna.

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, gdy mowa o stylu skandynawskim, jest jasne wnętrze. Nic w tym dziwnego – meble skandynawskie prawie zawsze wykonane są z białym wykończeniem, zaś dodatki utrzymują się w kolorystyce od beżów, przez szarości, do błękitów i ciemniejszych odcieni niebieskiego. Te kolory kojarzone są przede wszystkim ze stylem skandynawskim. Pozwalają one stworzyć wnętrze przestronne, w którym zastosowanie mebli skandynawskich jest bardzo proste: mają być one funkcjonalne, dawać dużo przestrzeni dla użytkowników danego pomieszczenia, a jednocześnie tworzyć atmosferę spokoju i bezpieczeństwa.

Jednocześnie jednak meble w tym stylu mogą mieć rozmaite dodatki kontrastowe w ciemnych barwach, co zdarza się zwłaszcza przy pomieszczeniach otwartych, dużych i jasnych. Wówczas wybierany jest ciemny wrzos, granat, a nawet czerń.

W meblach skandynawskich pojawiają się rozmaite ozdoby, które sprawiają, ze samych mebli nie musi być w pomieszczeniu wiele, aby prezentowało się ono należycie i spełniało swoją funkcję praktyczną. Przede wszystkim obecne są tutaj przeszklenia, elementy z korka. Akcenty zieleni wprowadzają zwykle naturalne, żywe kwiaty doniczkowe. Nie brak luster oraz powierzchni ażurowych.