Urządzając kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, m.in. ekonomiczne, praktyczne, funkcjonalne czy estetyczne. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt do zabudowy, możemy puścić wodze fantazji i w pełni dostosować aranżację do swoich upodobań i potrzeb. Oto 5 powodów, dla których warto wybrać takie rozwiązanie.
1. Dowolność kompozycji
Wbudowując urządzenia w szafki kuchenne, możemy sobie pozwolić na znacznie większą elastyczność niż w przypadku sprzętów wolnostojących. Dzięki temu możliwe są nieszablonowe aranżacje. Piekarnik nie musi już na przykład znajdować się pod płytą grzewczą, ale w zupełnie innym miejscu pomieszczenia, na wysokości naszego wzroku.
2. Więcej miejsca
Jeśli zdecydujemy się na zakup sprzętu do zabudowy, możemy zaoszczędzić sporo miejsca – zarówno wizualnie, jak i w praktyce. Kuchenka mikrofalowa, zamiast stać na blacie, staje się elementem szafki, przez co zyskujemy większą przestrzeń roboczą. Natomiast zabudowanie lodówki czy zmywarki sprawia, że urządzenia te – zwykle dość mocno rzucające się w oczy – nie zdominują kuchni.
3. Elegancja i wyrafinowanie
Sprzęt przeznaczony do zabudowy charakteryzuje minimalistyczny, klasyczny design. Sprawia to, że idealnie współgra z nowocześnie zaprojektowaną kuchnią. Fakt, że widoczne są tylko fronty urządzeń takich jak piekarnik czy mikrofalówka pozwala nadać temu pomieszczeniu lekkości i bardziej wysublimowanego wyglądu.

4. Łatwiej utrzymać
Zalegający pomiędzy kuchenką a szafką brud, uporczywie gromadzący się kurz na lodówce – te problemy przy sprzęcie do zabudowy nie istnieją. Jeśli lubisz spędzać długie godziny na sprzątaniu, urządzenia do zabudowy nie są dla Ciebie. Jeśli natomiast chcesz oszczędzić sobie wysiłku i jednocześnie mieć schludną, świeżą kuchnię, warto wybrać to rozwiązanie.
5. Bezpieczniejsze i zdrowsze
Dzięki temu, że w przypadku sprzętów do zabudowy mamy znacznie większą swobodę aranżacji, zyskuje nie tylko kuchnia (na wyglądzie czy funkcjonalności), ale również my sami. Umieszczenie piekarnika na wysokości wzroku, a nie pod płytą grzewczą pozwala na lepszą kontrolę nad przygotowywanymi daniami. Brak konieczności ciągłego schylania się to również korzyść dla kręgosłupa oraz znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi.
Urządzenia do zabudowy najwyższej klasy oferuje firma Whirlpool. Zaprojektowana w ten sposób kuchnia to nieco droższa opcja niż ta ze sprzętami wolnostojącymi. Warto jednak pamiętać o tym, że będzie służyła nam przez lata. A fakt, że utrzymanie jej w świetnej kondycji przyjdzie ze znacznie mniejszym trudem, sprawia, że inwestycja na pewno się zwróci.