Biała łazienka jest praktyczna i ponadczasowa, a zastosowanie bieli w łazience daje nam niegraniczone możliwości w jej aranżacji. W białej łazience możemy  wybrać dowolny styl jej urządzenia, sprawdzi się zarówno styl nowoczesny, jak i retro czy inny. Biały kolor stanowi również doskonałą bazę dla zastosowania różnych dodatków, więc możemy śmiało, dowolnie dekorować swoją łazienkę. A co z zachowaniem czystości? Nie jest to takie trudne jak się wydaje.

Meble

Żaden kolor nie kojarzy się aż tak ze sterylnością jak biel. I wbrew różnym opiniom, biała łazienka nie jest wcale trudna do utrzymania w czystości. Białe meble muszą przede wszystkim być odpowiednio wykonane, z dobrej jakości materiałów. Będziemy mieć wtedy pewność, że biały kolor nam nie zżółknie po latach. Meble o białym kolorze, które mają nam służyć w łazience, powinny być wykonane w technologii MDF i być pokryte lakierem akrylowym. Tak przystosowane będą najlepiej służyć w łazience, gdzie panują trudniejsze warunki pod względem wilgoci oraz temperatury.

Wysokiej jakości przedmioty pozwolą nam na oszczędzenie pieniędzy, które byśmy wydali na gruntowne remonty co kilka lat. W białej łazience przecież wystarczy zmienić kilka dodatków, aby nieco odświeżyć jej wygląd.

Urządzenia sanitarne

Ceramika w łazience również powinna zawierać akryl – warstwa termoutwardzalnej farby proszkowej ograniczy rozprzestrzenianie się bakterii i spowoduje, że czyszczenie urządzeń sanitarnych będzie łatwiejsze. Akrylowa powierzchnia ma to do siebie, że nie osadza się na niej kamień, nie utrzymuje bakterii oraz grzybów, a także nie reaguje z substancjami czyszczącymi.

Urządzenia sanitarne czy meble w białej łazience (ale nie tylko) wybierzmy najlepiej takie, które są pokryte powłoką hydrofobową. Krople wody osadzające się na ceramice bądź meblach zaczną spływać w dół, zmniejszy się też ilość mydlanych osadów czy po prostu brudu, a do pielęgnacji wystarczy chusteczka.

Przy wyborze wanny pomyślmy o takiej, która jest pokryta emalią samoczyszczącą. Na tego rodzaju emalii nie osadzają się zabrudzenia, nie posiada ona porów oraz nie elektryzuje się, więc nie zbiera się na urządzeniu brud czy kurz.

Płytki

Jeśli natomiast chodzi o płytki to najlepiej wybrać te, które mają najbardziej gładką powierzchnię. W porach zbiera się brud. Dodatkowo płytki rektyfikowane pozwalają na uzyskanie bardzo cienkich fug (2 mm). Odporniejsze na brud są też płytki, które na swojej powierzchni posiadają warstwę aktywnego tlenu. Białe fugi dużo szybciej żółkną od innych, dlatego warto pomyśleć o odmiennym kolorze. Posiadając białe fugi możemy jednak coś z tym żółknieniem zrobić, przede wszystkim regularnie je czyścić, ale jeśli już do zżółknienia doszło, warto wtedy kupić marker do odświeżania fug. Mycie podłóg mogą nam ułatwić podwieszane meble.

Biel w takim pomieszczeniu jak łazienka, które kojarzy nam się z czystością, zawsze będzie kolorem ponadczasowym. Pamiętajmy jednak, aby pomieszczenia nie zaniedbać, pozwoli na to jego regularna pielęgnacja, odpowiednie urządzenia sanitarne i meble oraz stosowanie się do uwag producentów.

Więcej informacji o aranżacji łazienek znajdziesz tutaj.