Stworzenie łazienki dla całej rodziny to niezłe wyzwanie. Nie możemy urządzić jej patrząc jedynie przez pryzmat tego, co nam się podoba lub jest aktualnie modne. Urządzając łazienkę w domu należy uwzględnić zarówno potrzeby dzieci, jak i dorosłych. Dodatkowo ważne jest, aby nie zagracić sobie pomieszczenia, lecz wszystko przemyśleć i dopasować. Każdy centymetr miejsca w łazience jest bowiem na wagę złota. Podpowiadamy jak skutecznie stworzyć funkcjonalną łazienkę dla całej rodziny.

Obecnie na rynku sanitariatów i mebli łazienkowych panuje ogromny wybór sprzętów. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Coraz częściej producenci mebli łazienkowych stawiają na dopasowanie do potrzeb najmłodszych. Defra oferuje wszystko, co niezbędne, aby urządzić łazienkę dla całej rodziny.

Porady ogólne

Planując łazienkę dla całej rodziny należy zwrócić uwagę na kilka banalnych kwestii. Po pierwsze kolorystyka. Wybierając aranżację powinniśmy kierować się uniwersalnymi trendami, które spodobają się niemal każdemu. Do takich należą jasne barwy, które nie tylko będą ładnie wyglądać, ale też nie zmniejszą nam pomieszczenia. Druga kwestia to szafki i kafelki z połyskiem, efekt lustra optycznie powiększy każdą łazienkę. Szczególnie sprawdza się w łazienkach mocno zabudowanych meblami i sprzętami. Kolejna sprawa dotyczy czystości, pamiętajmy, że w łazience zbiera się najwięcej zarazek, bakterii, grzybów i innych zanieczyszczeń. Mając to na uwadze, przy większej liczbie domowników warto wybrać takie rozwiązania, które powstrzymują rozwój drobnoustrojów m.in. toalety, deski klozetowe i umywalki z systemami antybakteryjnymi. Praktycznym rozwiązaniem są także pojemne półki, na których można umieścić kosze do przechowywania rzeczy. To fajne rozwiązanie pozwoli na utrzymanie porządku przy dużej liczbie kosmetyków, ręczników i urządzeń.

Łazienka dopasowana do potrzeb najmłodszych

Urządzając łazienkę dla użytku wszystkich domowników nie można zapomnieć o dzieciach. Ci najmniejsi użytkownicy również zasługują, aby czuć się komfortowo w łazience. Przede wszystkim urządzając to pomieszczenie należy pamiętać o dostosowaniu wysokości mebli do wzrostu domowników. Jeśli mamy małe dzieci, to umywalka, szafki i lustro nie mogą być za wysoko. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup specjalnego plastikowego podestu, na którym maluch może bezpiecznie stanąć i umyć ząbki. Inną kwestią jest zamontowanie półek na tyle nisko, aby dzieci mogły również z nich korzystać i sięgać po swoje rzeczy. Ważniejsze przedmioty oraz te niebezpieczne warto umieścić na wyższych półkach, tam gdzie dzieci nie będą miały już dostępu. Z kolei przy wyborze toalety, dobrym wyborem wydają się podwieszane toalety ze spłuczką w ścianie. Takie rozwiązanie może znajdować się niżej niż klasyczne wc i zajmuje przede wszystkim mniej miejsca.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Posiadając dzieci należy również rozstrzygnąć jakże ważną kwestię: prysznic czy wanna. Z jednej strony kabina to spora oszczędność wody i miejsca, lecz z drugiej kąpiele dziecka pod prysznicem mogą być równie męczące, jak korzystanie z plastikowej wanienki. Większość rodzin decyduje się więc na wannę dla komfortu, a jeśli wielkość łazienki na to pozwala, można umieścić w niej też prysznic. W tej sytuacji świetną alternatywą dla klasycznej kabiny jest prysznic bez brodzika, z odpływem liniowym. Wówczas w łazience wystarczy zamontować przeszkloną ścianę, która będzie osłaniać przed pryskaniem wody. Taki prysznic bez problemu można zmieścić razem z wanną w jednej łazience i każdy z domowników będzie miał, co lubi.

Idealna łazienka, kwestia kompromisów

Stworzenie łazienki dla całej rodziny to nie raz kwestia wielu kompromisów. Czasem nie da się minimalistycznie, prosto, bez wielu rzeczy. Każdy członek rodziny ma swoje kosmetyki i rzeczy, które musi gdzieś przechowywać, do tego dochodzi kwestia kosza na pranie, pralki, suszarki, półek na ręczniki. Tylko idealne rozplanowanie wszystkiego pozwoli nam uzyskać funkcjonalną przestrzeń dla kilku osób. Jeśli dobrze się przygotujemy i poznamy potrzeby rodziny, aranżacja łazienki będzie tylko przyjemnością.