Drewno jako surowiec naturalny jest bardzo zróżnicowane. Oprócz gatunku i koloru, warto mieć na uwadze również jego różne selekcje, czyli klasy, grupowane w oparciu o walory wizualne drewna. To od nich zależy finalny wygląd nowej podłogi.

Dokonując wyboru drewna na podłogę, należy wziąć pod uwagę, że deski mogą być bardzo zróżnicowane nawet w ramach jednej partii. Wynika to z faktu, że każde drzewo jest inne, nawet w obrębie tego samego gatunku. Aby ułatwić klientom wybór i zapewnić gwarancję, że otrzymają produkt o oczekiwanych walorach estetycznych, producenci drewna stosują tak zwane selekcje, które w czytelny sposób opisują wygląd rysunku i usłojenia drewna. Na przykład firma Kaczkan posiada w swojej ofercie cztery bazowe klasy: Select, Natur, Rustical i Country, stosując przy tym bardzo restrykcyjne kryteria selekcji.

Deski drewniane są dzielone na cztery osobne grupy w zależności od wymiaru, ilości i rozmiarów sęków, pęknięć oraz innych wad anatomicznej budowy drewna, jak np. przebarwienia. W naszej firmie drewno jest każdorazowo selekcjonowane ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników, gdyż chcemy zapewnić całkowitą zgodność każdej deski z opisem. Warto w tym miejscu podkreślić, że klasy te nie mają żadnego związku z jakością obróbki, a wyłącznie z wizualnym charakterem klasy drewna – mówi główny technolog firmy Kaczkan Krzysztof Sasin.

Indywidualna natura drewna

Każda z klas pozwala stworzyć na podłodze inny efekt estetyczny, od gładkiego wzoru drewna aż po efektowną, rustykalną kompozycję o bogatym rysunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłogę można idealnie dopasować do indywidualnego stylu wnętrza – nie tylko w oparciu o kolor, lecz również fakturę i rysunek drewna. Klasa Select uchodzi za najbardziej prestiżową, gdyż obejmuje ona tylko deski o prostym usłojeniu, pozbawione sęków, przebarwień czy bieli. Podłogi ułożone z desek takiej selekcji są jednolite kolorystycznie i tworzą na podłodze spokojną, harmonijną kompozycję. Klasie Natur są przypisywane deski o bardzo małych zdrowych sękach, które na podłodze tworzą subtelny wzór. Najbardziej zróżnicowane deski można znaleźć natomiast w klasach Rustical i Country. W pierwszej z nich, oprócz małych i średnich sęków, dopuszcza się występowanie delikatnych przebarwień, co powoduje, że podłoga może sprawiać wrażenie cieniowanej. Natomiast decydując się na deski w klasie Country, można uzyskać ciekawy efekt postarzanej podłogi, z widocznymi sękami, wypełnionymi pęknięciami i sporadycznie występującym drewnem bielastym. Ostatnia z klas daje najbardziej naturalny efekt estetyczny.

Pomiędzy klasyką a vintage

Podłogi drewniane są bardzo zróżnicowane, a wybór wykracza poza gatunek i kolor. Firma Kaczkan oferuje bogatą paletę desek podłogowych, spośród których można wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnego charakteru wnętrza. W aranżacjach klasycznych i gabinetowych doskonale sprawdzi się szlachetny dębowy parkiet dwuwarstwowy proParkiet Standard. Podłoga lakierowana o łagodnym, ciepłym odcieniu i prostym rysunku słojów stanowi prestiżowe tło dla skórzanych mebli i finezyjnych dodatków. Natomiast zwolennicy głębokich tonacji drewna egzotycznego mogą wybrać podłogę z linii proParkiet Standard dąb czarny lub proParkiet Coffee dąb termowany w klasie Natur. Niewielkie sęki nadają powierzchni dodatkowej ekspresji. W chłodnych wnętrzach skandynawskich i nawiązujących do stylu vintage dobrze sprawdzą się jasne podłogi z serii proParkiet Colours of the Nature – olej biały, szary i white wash z serii Country. Pęknięcia, sęki i wyraziste usłojenie wnoszą do wnętrza rustykalną nutkę. Oryginalnym ukoronowaniem stylizacji nawiązujących do natury i tradycji będą z kolei podłogi lite ONLY WOOD z serii Rustical z czarnego dębu lub ich nowoczesna alternatywa – proParkiet Onyx, który doskonale nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Gra wielobarwnych pasemek, od słomkowych aż po miodowozłciste, efektownie ociepla wnętrze, a bogaty rysunek drewna nadaje mu unikatową wymowę.

Więcej informacji na stronie: www.kaczkan.pl

Kaczkan produkuje podłogi drewniane od 28 lat jako tradycyjna, rodzinna firma z imponującą wiedzą o drewnie i jego obróbce. Nasze drewno pochodzi ze sprawdzonych i racjonalnie zarządzanych źródeł w Europie. Jest pozyskiwane zgodnie z zasadami świadomego zarządzania zasobami naturalnymi,
a wykonywane deski odpowiadają najwyższym standardom jakościowym. Wszystkie podłogi posiadają certyfikat FSC oraz pełną dokumentację produktów z drewna zgodną z wymogami Unii Europejskiej. Każdy etap procesu produkcyjnego odbywa się w Europie i jest nadzorowany przez eksperta, co odróżnia marką Kaczkan od firm, które produkują podłogę na skalę masową. Innowacyjne technologie pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji, optymalizację produkcji, obniżenie kosztów oraz ochronę środowiska, co potwierdza aż siedem certyfikatów: PN-EN dotyczący produkcji, certyfikat CE (Conformité Européenne), deklarujący spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa użytkowania oraz jakości produktu wg dyrektyw UE,  certyfikat DIBT świadczący o jakości produktów oraz
o wysokich standardach środowiska i ludzi w branży budowlanej, a także certyfikat FSC przyznawany jest za poszanowanie zasad gospodarki leśnej. Roczna produkcja wynosi 800 000 m kw. podłóg dwuwarstwowych oraz 200 000 m kw. podłóg litych, a blisko 90% podłóg trafia za granicę – na rynek europejski. Firma otrzymała liczne nagrody, z których najbardziej prestiżowe to Diamenty Forbesa 2012 i 2013 oraz Gazele Biznesu.