W obecnych czasach nowoczesne technologie niejednokrotnie znajdują zastosowanie w życiu codziennym. Mają wpływ na takie obszary jak budownictwo, motoryzacja, żywienie, rekreacja, a nawet wyposażenie wnętrz. Poprawiają komfort życia, są coraz tańsze i coraz częściej przyjazne środowisku. I co najważniejsze, ich cena czyni je dostępnymi dla szerokiego grona odbiorców. 

Pianka poliuretanowa, opakowania próżniowe, termometr na podczerwień, filtry powietrza, a nawet kostiumy kąpielowe to produkty stworzone pierwotnie z myślą o zastosowaniu przez kosmonautów lub będące wynikiem eksperymentów nanotechnologicznych. Firmy coraz częściej korzystają z osiągnięć naukowców, aby dostarczać „przeciętnym” użytkownikom materiały o jak najlepszych parametrach użytkowych i jak największej trwałości. Zarówno w przypadku produktów wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej, jak i w codziennym życiu na ziemi, kluczem do osiągnięcia najwyższej jakości są skomplikowane i opatentowane procesy produkcji gwarantujące niezawodność produktu. Jednym z takich materiałów, coraz częściej pojawiającym się w polskich domach jest konglomerat kwarcytowy Technistone, który zastępuje tradycyjne drewniane blaty, ceramiczne posadzki czy parapety z PCV.

Jak to działa?

Konglomerat kwarcytowy nazywany jest też kamieniem udoskonalonym technologicznie co oznacza, że łączy on autentyczny urok surowca z zaawansowanymi właściwościami technicznymi. Jest więc kompromisem pomiędzy naturalnym wyglądem powierzchni a pragnieniem posiadania materiału o najlepszych właściwościach utylitarnych. Czym więc jest ów tajemniczy surowiec, którego popularność z każdym rokiem wzrasta?

Konglomeraty kwarcytowe produkowane są na bazie piasków kwarcowych i silikatowych, żywic i barwników. Piaski kwarcowe, wykorzystywane do produkcji materiału Technistone to najczystsze surowce sprowadzane z Turcji, Indii i Brazylii, natomiast żywice poliestrowe pozyskiwane są od czołowych niemieckich producentów. W zależności od kolekcji, do  bazy  dodawane są kruszone szkła i zwierciadła, jak na przykład w kolekcjach Starlight i Brilliant; lub granity w liniach Rustic i Harmonia Collection, dzięki czemu uzyskiwany jest błyszczący lub matowy efekt powierzchni. Uformowane slaby wygrzewane są w temperaturze 140°C która powoduje, że zawarta w materiale żywica zaczyna polimeryzować i łączyć wszystkie składniki tak, by płyty były twarde, a jednocześnie sprężyste i wytrzymałe. Natomiast wychładzanie slabów gorącym powietrzem gwarantuje, że nie będą one pękać podczas obróbki  – wyjaśnia Krzysztof Piotrowski, Przedstawiciel na Polskę firmy Technistone.

Kolejnym etapem jest dokładne szlifowanie we włoskiej technologii Breton za pomocą diamentowych ściernic, które sprawiają, że powierzchnia konglomeratów jest idealnie gładka.

Doskonałość wynika z budowy

Skomplikowane procesy produkcyjne oraz opatentowany skład konglomeratów kwarcytowych przekładają się na wartości wizualne i użytkowe materiału. Żywice poliestrowe podczas procesów sprasowywania i wygrzewania minerałów powodują zamykanie mikroporów materiału co sprawia, że nie wchłania on wody ani nieprzyjemnych zapachów, jest też antybakteryjny i niekłopotliwy w czyszczeniu. Zawartość  żywicy przekłada się też na spoistość i elastyczność konglomeratu, który można docinać do grubości nawet 12 mm, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnego kamienia. Natomiast unikalne pigmenty sprawiają, że można uzyskiwać dowolne wybarwienia materiału, niemożliwe do osiągnięcia w naturze, jak np. idealne biele, gładkie jednolite beże czy nasycone i intensywne kolory jak czerwienie, oranże czy zielenie. Unikalne na rynku wnętrzarskim są także kolekcje Noble 2015 i 2016, które odwzorowują rysunek marmuru przy zachowaniu parametrów użytkowych charakterystycznych dla materiału wytwarzanego w najnowocześniejszej technologii.

Warto zaznaczyć, że wzory konglomeratu nie są nadrukowywane, a występują w całym przekroju slabu, co nadaje materiałowi autentyzmu. Technistone nieustannie podąża zarówno za tendencjami w designie i architekturze wnętrz, jak i sam kreuje trendy, dlatego w ofercie firmy znajduje się kilka niepowtarzalnych linii wzorniczych. Są to, m.in. Noble Collection, inspirowana rysunkiem naturalnych kamieni, która idealnie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych; Starlight Collection – zawierająca drobiny szkła i zwierciadeł gama konglomeratów, nadająca blasku aranżacjom w stylu glamour, czy Essential Collection o delikatnych kolorach ziemi – dodaje Piotrowski.

Wszystkie produkty Technistone posiadają 10-letnią gwarancję potwierdzoną Certyfikatem ISO 9001, przyznawanym przez renomowaną niemiecką firmę TUV, co jest gwarantem ich trwałości i niezawodności.

 

Informacje o firmie:

TECHNISTONE to wiodący europejski producent płyt wykonanych z konglomeratu kwarcowego i kwarcowo-granitowego z ponad 20-letnią historią. Centrala TECHNISTONE znajduje się w Republice Czeskiej – mieście Hradec Kralove, gdzie firma od 23 lat produkuje kamień konglomeratowy we włoskiej technologii Breton. Produkt dostępny jest w postaci płyt o najwyższej jakości, wysokiej higieniczności i licznych walorach estetycznych. TECHNISTONE jest również aktywnym członkiem ASTA Europe (Europejskiego Zrzeszenia Producentów kamienia Konglomeratowego), które kładzie duży nacisk na normy wg których produkowany jest kamień konglomeratowy. Ścisła kontrola jakości surowców, produkcji czy pakowania i wysyłki daje TECHNISTONE pewność, że klient końcowy  będzie zadowolony z użytkowania finalnego produktu. Posiadanie Certyfikatu ISO 9001, który jest sprawdzany i kontrolowany przez renomowaną niemiecką firmę TUV daje odbiorcom pewność najwyższej jakości materiału. Wszystkie materiały TECHNISTONE posiadają 10 lat gwarancji.