W dobie wielkich korporacji, mimo wszystko funkcjonują małe firmy. Ciężko im się przebić, ale nie oznacza to, że nie mogą. Do sukcesu potrzebują pomysłu na interes, na prowadzenie go, a także na biuro. Zastanówmy się jak urządzić małe biuro.

Właściwe feng-shui

Feng-shui, czyli planowanie przestrzeni zgodnej ze środowiskiem naturalnym, stanowi fundament jakichkolwiek aranżacji pomieszczeń. Feng-shui w wolnym tłumaczeniu oznacza powietrze, którego nie można ujrzeć i wodę, której nie można uchwycić. Choć feng-shui narodziło się w antyku, to niezmiennie, nawet we współczesności, znajduje zastosowanie. Techniki feng-shui stosuje się w miejscach pracy, szkołach, mieszkaniach – po prostu wszędzie.

 

Małe biuro a wielka korporacja

Aby urządzić biuro potrzeba lokalu. Małe biuro to jednak nie wielka korporacja. W związku z tym powinno kierować się innymi prawami przy jego aranżacji. Tego rodzaju biura nie trzeba urządzać w biurowcu. Można je zrobić w budynku z lokalami usługowymi, a nawet w domu. Ważne, aby pomieszczenie, w którym się znajdzie, spełniało właściwe wymogi. Co więcej, przy urządzaniu małego biura, można nadać mu wyjątkowego klimatu, którego na pewno nie uzyskałoby się przy wystroju dużych biurowców. Taki wystrój z klimatem sprawi, że nasze małe biuro zyska atut, zauważalny dla samych pracowników, jak również dla klientów.

 

Aranżacja biura

Biuro, niezależnie od tego co się w nim znajdzie i w jaki sposób zostanie ułożone, musi cechować się przyjemnym klimatem dla wszystkich przebywających w nim osób. Ważne przecież, aby w biurze, w którym spędzamy codziennie mniej więcej osiem godzin, czuć się komfortowo. Po pierwsze: przestrzeń – nie można siedzieć w ścisku. Każdy powinien czuć się swobodnie i bezpiecznie. Po drugie: oświetlenie – nie można siedzieć w ciemnościach, które niekorzystnie wpływają na nastrój. Najlepiej, aby biuro posiadało naturalne światło za sprawą okien, a ponadto światło sztuczne z odpowiednimi żarówkami.  Po trzecie: ustawienie – nie można siedzieć w bałaganie. Biurka, krzesła i inne niezbędne elementy powinny znajdować się we właściwym miejscu i we właściwej od siebie odległości. Po czwarte: wystrój – kolory, przy których miło siedzieć oraz elementy, które nadałyby miejscu ciekawego wyglądu. Niech pojawią się rośliny, obrazy, lampy.

W aranżacji biura pomocą służą między innymi salony meblowe, w których wybieramy meble do biur m.in. nowoczesne meble gabinetowe, a także specjaliści. Jeśli nie umiemy sami urządzić biura, naprawdę warto zatrudnić osobę, która się na tym zna. Aranżacja biura to podstawa dla efektywności wykonywanej w nim pracy.