Gospodarstwa domowe generują niesamowicie wysokie koszty utrzymania- należy opłacić rachunki, takie jak woda, prąd gaz czy wywóz nieczystości. Wydatki takie zazwyczaj sięgają do kilkuset złotych, a jeśli domowników jest znacznie więcej nawet do kilku tysięcy- każdy przecież bierze prysznic, korzysta ze sprzętów, które pobierają energię. Rozważnie planując wydatki i wprowadzając kilka zmian można jednak obniżyć koszty utrzymania domu. Poniżej przedstawione zostaną trzy z nich.

Sprzęt elektroniczny

Rozważając zakup nowej lodówki czy pralki warto wziąć pod uwagę, jaki będzie koszt jej utrzymania. Za najtańszy sprzęt można zapłacić stosunkowo niewielkie pieniądze, ale energia elektryczna, jaką będzie on potrzebował do pracy będzie znacznie większa. Dlatego też warto zainwestować w energooszczędną pralkę czy lodówkę- jej koszt z pewnością będzie niższy niż elektroniki z najniższej półki, ale do codziennego użytkowania będą one potrzebowały znacznie mniej prądu.

Woda

Codzienne kąpiele, mycie zębów czy golenie są standardem, dlatego też szczególnie wtedy warto pomyśleć o obniżeniu rachunków za wodę. Zęby można spokojnie wyczyścić przy zakręconym kranie, a panowie do golenia nie muszą zużywać zbyt wiele wody. Podczas kąpieli również można ograniczyć ilość niepotrzebnie zużywanej wody- wanny nie nalewać do pełna, a pod prysznicem woda nie musi lać się cały czas: można spokojnie się umyć, a dopiero później spłukać. Aby nie generować wysokich rachunków zamiast kąpieli w wannie pełnej wody lepiej postawić na szybki prysznic. Podczas mycia naczyń wodą można napełnić jedną komorę zlewu i do niej powkładać brudne przedmioty, a płukać w drugiej.

Nieczystości

Każde gospodarstwo domowe generuje duże ilości śmieci. Obecnie opłaty za ich wywóz dzielą się na dwie kategorie: niesortowane oraz sortowane. Płaci się za każdą osobę mieszkającą w domu czy mieszkaniu. Wywóz śmieci sortowanych jest tańszy zazwyczaj o kilka złotych od osoby miesięcznie, warto więc poświęcić czas na wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników czy worków- skorzysta na tym zarówno domowy budżet, jak i środowisko.

Koszty możesz obniżyć też, kupując produkty w promocyjnych cenach. Gazetki promocyjne znajdziesz na Ekoulotki.pl.