Aranżacja wnętrza w nowoczesnym stylu 3D pozwala przełamać utarte schematy i stworzyć coś unikatowego. Figury i bryły geometryczne, gra kolorów i światła, a także podłogi o zdecydowanej fakturze – to elementy tworzące niekonwencjonalne wnętrze. W zestawieniu z prostymi, lecz wyrazistymi dodatkami nawiązującymi do nowoczesnej i klasycznej sztuki pozwalają na nadanie wnętrzu oryginalnego i niespotykanego poczucia przestrzeni.

Coraz chętniej stawiamy na odważne aranżacje naszych mieszkań i domów. Decydując się na niecodzienny projekt często wybieramy nowoczesny wystrój wnętrza, w którym króluje stonowana kolorystyka, oszczędność wzorów i detali charakterystyczna dla stylu skandynawskiego oraz minimalistycznego. Co jeśli lubimy prostotę, ale takie aranżacje zupełnie nas nie przekonują? Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku jest włączenie do projektowanej przestrzeni elementów wystroju prosto z galerii sztuki, czy pracowni artystycznych oraz połączenie ich z geometrycznymi formami. Taki design nie tylko nadaje przestrzeni niebanalnego charakteru, ale również pokazuje nową perspektywę, umożliwiającą spojrzenie w niekonwencjonalny sposób na otoczenie.

Nowoczesne aranżacje to nie tylko oryginalne rozwiązania i połączenia. Urządzając takie wnętrze należy pamiętać o zachowaniu balansu pomiędzy artystyczną nonszalancją a funkcjonalnością. Jak połączyć ze sobą te dwie na pozór przeciwstawne koncepcje? – Jeśli zależy nam, aby nasza przestrzeń pobudzała wyobraźnię, a jednocześnie chcemy uniknąć zbędnego przepychu warto zwrócić uwagę na podłogę – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu Kronopol. – Podłoga to element, który może zadecydować o tym, czy pomieszczenie będzie wyglądać stylowo i oryginalnie oraz czy będzie odzwierciedlać naszą osobowość. Jeśli chcemy podkreślić niekonwencjonalny charakter w takim wypadku warto postawić na panele z trójwymiarowym efektem z widoczną i wyczuwalną w dotyku strukturą drewna na ich powierzchni – dodaje.

Motywy 3D to świetny sposób, by odmienić wnętrze. Dzięki dynamicznym formom, którymi się charakteryzuje pomieszczenie może zyskać zupełnie nowe oblicze wyjaśnia Małgorzata Świderska projektantka wnętrz Goya Art. – Decydując się na jego wykorzystanie warto, by „baza” mieszkania była w neutralnych kolorach – dodaje. Jak zaprojektować zatem pomieszczenie ze smakiem w nowoczesnym i oryginalnym stylu?

Geometryczny kształty

Nowoczesny i oryginalny charakter uzyskamy dzięki niecodziennemu sufitowi. To doskonałe rozwiązanie dla osób z bogatą wyobraźnią, które z powodzeniem możemy stosować w mieszkaniach. Niepowtarzalny efekt uzyskamy decydując się np. na szary, przestrzenny sufit w geometryczne kształty. Taka forma daje nie tylko szerokie możliwości aranżacyjne, ale jest również interesującą propozycją dla wszystkich tych, którzy poszukują niestandardowych rozwiązań. Trójwymiarowy sufit z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, które chcą, by wnętrze ich domu czy mieszkania było intrygujące.

Osoby, które pragną, aby wnętrze odzwierciadlało ich osobowość, a jednocześnie było inspirujące i nie było nadto przesadzone swoją uwagę powinny skupić również na oświetleniu. W takim wypadku proste lampy będą idealnym dodatkiem, który sprawi, że wnętrze nabierze szyku, nowoczesnego wyglądu, a zarazem pobudzi kreatywność i wydobędzie drzemiący w nas potencjał. Odpowiednio dobrane do sufitu będzie pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną oraz nada przestrzeni nowego wymiaru. Ciekawym przykładem takiego rozwiązania jest połączenie geometrycznego sufitu 3D z podłużnymi, wiszącymi lampami. Dzięki takiemu zestawieniu światło odbija się pod różnymi kątami wywołując ich nietypową grę, a tym samym stanowi niebanalną alternatywę do standardowych aranżacji sufitu.

Trójwymiarowy efekt

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji oddających nietuzinkowe pasje oraz styl życia są panele podłogowe o synchronicznej strukturze 3D. – Jeśli zależy nam na tym, aby również podłoga podkreślała niecodzienny charakter naszego wnętrza powinniśmy postawić na panele, których struktura powierzchni idealnie odwzorowuje naturalną powierzchnię drewna. To właśnie dzięki temu panele zyskują głębię, która w połączeniu z wykończeniami w postaci połysku, matu i półmatu w różnych fragmentach deski sprawia, że przestrzeń nabiera nowego wymiaru – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Podłóg Laminowanych w firmie Kronopol. – Efekt ten potęguje wyczuwalna na powierzchni faktura drewna oraz słoje, które sprawiają, że ułożona z paneli podłoga przypomina drewniane deski a aranżowana przestrzeń nabiera szyku – dodaje.

Nietypowy charakter wnętrza możemy również osiągnąć poprzez odpowiednie zestawienie kolorystyczne podłogi oraz sufitu. Możliwości są ogromne. Wszystko zależy jednak od naszego gustu, przyjętej koncepcji wnętrza oraz jego stylu. Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku będzie połączenie paneli w ciemnym kolorze z szarym sufitem. – Decydując się na takie zestawienie wybierzemy panele w ciemnym odcieniu dębu z wyraźną i wyczuwalną fakturą drewna na ich powierzchni – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu w firmie Kronopol. –  Taka podłoga ociepli nowoczesny charakter pomieszczenia, doda mu przytulności, a przede wszystkim będzie doskonałym zwieńczeniem całej aranżacji – dodaje.

Inspirujące dodatki

Nowoczesne aranżacje często charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Jednak nawet wnętrza, w których na pierwszy plan wysuwa się oszczędność formy mogą być inspirujące. Najlepiej w takim wypadku sprawdzą się meble w klasycznych kolorach np. białe siedziska lub kanapa zestawione z czarnym stolikiem. Warto pamiętać, że klasyczne i ponadczasowe połączenie kolorystyczne nabierze nowoczesnego stylu dzięki dodatkom. Doskonale dopasowane do całości oryginalne przedmioty pobudzą naszą wyobraźnię, dodadzą energii, ale jednocześnie nie przytłoczą pomieszczenia. Na co warto postawić? W takim wnętrzu dobrze sprawdzą się impresjonistyczne obrazy, czy dynamiczne grafiki z dominującą niebieską barwą, która ożywi przestrzeń.

Pamiętajmy, że w niekonwencjonalnych aranżacjach dużą rolę odgrywają szczegóły. W nowoczesną stylistykę idealnie wkomponują się meble o prostej formie (np. delikatne krzesła z szaro-białymi obiciami i nogami w niebieskim odcieniu). To właśnie one budują klimat wnętrza, a ich doskonałe dopasowanie do pozostałych elementów pomieszczenia – oświetlenia, podłogi, drzwi, koloru ścian – sprawia, że zyskuje ono nietuzinkowy wygląd. Ciekawy efekt osiągniemy również dzięki klasycznym rzeźbom, które wprowadzą do pomieszczenia niecodzienny artystyczny akcent.

 – Zdecydowanie warto zainwestować w dzieła sztuki, które nadają pomieszczeniom smaku i charakterumówi Małgorzata Świderska z Goya Art. – Mogą to być rzeźby, wazy, wazony, a także elementy wyposażenia takie jak designerskie meble. Nawet jeden taki element wprowadza nowy klimat do pomieszczenia – dodaje.