Małe łazienki to problem większości mieszkań w blokach. Kilka metrów kwadratowych pozwala na umieszczenie w niej jedynie kilku najpotrzebniejszych rzeczy. Co jednak z chemią, kosmetykami i innymi produktami, na które nie mamy miejsca? Przedstawiamy 7 pomysłów, jak dobrze zagospodarować małą przestrzeń.

  1. Schowki w wannie

W wielu łazienkach, nawet tych najmniejszych, możemy znaleźć wannę. Oczywiście jej wybór powoduje zmniejszenie powierzchni użytkowej w łazience, ale nie każdemu odpowiada codzienne korzystanie z prysznica. Warto przy projekcie uwzględnić miejsce, w którym będzie stała wanna i zamiast zwykłej ścianki, w jej podstawie zamontować szafki, w których będziemy mogli przechowywać kosmetyki do kąpieli.

  1. Lustro z szafką

Każda łazienka powinna posiadać lustro – przy małych przestrzeniach wybierzcie takie, które połączone jest razem z szafką. Da Wam to miejsce na umieszczenie tam kosmetyków lub np. szczoteczki do zębów. W ten sposób unikniecie pozostawiania tych produktów na zlewie i nieestetycznych osadów z kamienia po nich.

  1. Pralka w zabudowie

To idealny sposób, by połączyć szafkę z zlewem i pralkę. W ten sposób otrzymamy dodatkowe miejsce. Jeśli pralkę macie np. w kuchni, pod zlewem możecie ustawić kosz do pranie lub zrobić półki na chemię – pamiętajcie, żeby zabezpieczyć dostęp do tych rzeczy drewnianymi lub oszklonymi drzwiczkami.

  1. Szafki pod zamówienie

W łazience bardzo często mamy problem z przechowywaniem mopów czy długich szczotek. Przy zakupie szafki zobacz, czy ma możliwość regulacji bądź wymiany półek. Jeśli zamawiasz meble na zamówienie, poproś projektanta o skonstruowanie szafki tak, by swobodnie mieściły się w niej wszystkie przedmioty.

  1. Organizery

Przy rozmieszczaniu rzeczy w łazience stajemy przed problemem ułożenia gdzieś małych rzeczy takich jak gumki do włosów, waciki czy płatki do demakijażu. Plastikowe organizery przyczepiane do płytek lub lustra pomogą zapanować nad małymi produktami, tak by łatwiej było Ci utrzymać porządek i znaleźć wszystko, czego potrzebujesz.

  1. Szuflady

Zamiast dużych półek, wybierz szafki z szufladami i dokup do nich materiałowe przegródki. W ten sposób wszystko znajdzie w nich swoje miejsce  – kabel od suszarki nie będzie plątał się z tym od prostownicy, a kremy do opalania będą oddzielone od lakierów do włosów. Szmaciane pudełeczka można szybko wyprać w razie zabrudzenia i dowolnie zmieniać ich położenie.

  1. Pojemna pufa

W każdej łazience przyda się miejsce do siedzenia. Wykorzystaj ten mebel i zrób z niego np. kosz na pranie lub pojemnik na czyste ręczniki. Zagospodarujesz w ten sposób wolną przestrzeń i pozbędziesz się porozrzucanych po całej łazience ubrań i bielizny.

Więcej inspiracji dotyczących aranżacji łazienek znajdziesz na: http://defra.pl/blog/.