Abażury to osłony na lampy, które mogą służyć za świetną dekorację. Najczęściej nakłada się je na lampki nocne, lampy wolnostojące czy też lampy naścienne. Abażury są wykonywane z wielu materiałów, dlatego warto się dowiedzieć jak prawidłowo wyczyścić wybrany abażur.

Dlaczego warto kupić abażur?

Jeśli chcemy, aby nasze lampki nabrały trochę stylu i gustu to warto zastanowić się nad kupnem abażuru (zobacz lampy podłogowe z abażurami). W ofercie możemy znaleźć abażury w wielu stylach – nowoczesnym, eleganckim czy minimalistycznym, dzięki czemu każdy z nas dobierze abażur idealnie pasujący do wnętrza swojego pokoju, salonu czy sypialni. Gdy już zdecydujemy się na kupno abażuru warto wiedzieć jak o niego dbać.

Jak wyczyścić abażur wykonany z danego materiału?

  1. Szkło oraz plastik

Tutaj możemy użyć klasycznej metody czyszczenia tworzyw. Wystarczy nam namoczona gąbka lub ściereczka ze środkiem czyszczącym. Następnie abażur dokładnie wycieramy i suszymy. Proces ten wygląda tak samo z abażurami wykonanymi z tworzyw sztucznych, np. plastiku.

  1. Tkanina

Abażur z tkaniny możemy wyprać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Po wypraniu należy go jak najszybciej przetrzeć ręcznikiem i wysuszyć, gdyż mogą powstać zacieki. Po wypraniu może się zdarzyć taka sytuacja, że ozdoby, które znajdują się na materiale odkleją się. W takim przypadku należy ponownie je dokleić albo wymienić na nowe.

  1. Papier oraz bibuła

Abażury wykonane z papieru, bądź z bibuły czyścimy suchą szmatką. Możemy użyć również gumowej ściereczki lub gumki do zmazywania. W cięższych przypadkach jeżeli mamy taką możliwość możemy rozłożyć abażur i delikatnie go odkurzyć.

  1. Wiklina

Do wyczyszczenia abażuru wiklinowego musimy użyć roztworu z wody i sody oczyszczonej. Na ściereczkę nakładamy małą ilość roztworu i przecieramy dokładnie cały abażur. Do wyczyszczenia wikliny możemy również użyć wacika nasączonego odrobiną spirytusu.

  1. Czy da się wyczyścić ślady przepalenia od żarówki?

To zależy od materiału z jakiego wykonany jest abażur. Szkło możemy próbować oczyścić, ale nie ma 100% gwarancji, że uda nam się wszystko dokładnie wytrzeć. Jeżeli chodzi o inne materiały to odpowiedź brzmi – nie. Plastik, papier i wiklina niszczą się od ciepła żarówki i próbując wyczyścić ślady po przypaleniu możemy uszkodzić materiał. W przypadku przypalenia najrozsądniejszą opcją jest kupno nowego abażuru.

Dlaczego warto zadbać o czystość swojego abażuru?

Pierwszym powodem oczywiście jest fakt, że zanieczyszczony abażur nie wygląda atrakcyjnie. Po drugie – abażury bardzo łatwo zbierają kurz, dlatego osoby z alergią na roztocza ze względów zdrowotnych powinny szczególnie zadbać o czystość abażurów.