Niezależnie od tego do jakiego pomieszczenia szukamy światła, to kluczową rolę gra barwa światła, która ma kluczowy wpływ na panujący w tym pomieszczeniu nastrój oraz na samopoczucie osób, które będą tam spędzać czas.

Praktycznie każdego dnia spędzamy czas przy sztucznym świetle, szczególnie podczas jesieni oraz zimy, kiedy to słońce nie dostarcza nam naturalnego światła zbyt długo. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na światło, które będzie nas raziło i źle wpływało na nasze samopoczucie i komfort.

Ciepła i zimna barwa światła

Do określenia barwy światła służy temperatura barwowa TC, która podawana jest w Kelwinach. Im więcej Kelwinów tym zimniejsze światło. Przyjmuje się, że światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, a światło zimne powyżej 5300 K. Jest to istotne, gdyż później omówimy jak temperatury barwowe na nas działają.

Ciepła barwa światła ma na nas wpływ relaksacyjny i wprowadza w pomieszczeniu przyjazną, intymną atmosferę.

Zimna barwa światła pobudza do działania, wprowadza energiczny klimat w pomieszczeniu.

Wpływ temperatury barwowej na samopoczucie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, temperatura barwowa ma ogromne znaczenie i w tym punkcie to omówimy.

  1. 1. Zakres temperatury barwowej – źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Color_temperature.svg

Od 2700K do 3000K – światło o tej temperaturze nadaje się idealnie do miejsc, w których głównie odpoczywamy i chcemy stworzyć prywatny, relaksujący klimat

Od 3000K do 4000K – to idealny przedział barwowy do miejsc, w których nadal chcemy stworzyć przyjazny nastrój, chcąc dodać trochę energii do pomieszczenia

Od 4000k do 5300K – w tym przedziale światło zaczyna powoli przechodzić w zimną barwę, ale jeszcze jest przyjazne. Świetnie spisze się w miejscach przeznaczonych do pracy, ponieważ taka barwa pomaga w skupieniu się na wykonywanej czynności

Powyżej 5300k – światło o takiej temperaturze nadaje się tylko do celów dekoracyjnych, a nie jako główne źródło światła, np. do podświetlenia schodów.

W powyższym opisie uwzględniliśmy tylko konkretny przedział temperatury barwowej, gdyż skrajne przypadki jak 1800K czy 16000K nie znajdą zastosowania w domu.

Postrzeganie kolorów

Barwa światła ma znaczący wpływ na odbiór barw przez nasze oczy. Ciepła barwa ściemni wszystkie przedmioty oraz ściany, przez co wszystko będzie się wydawało bardziej łagodne i przytulne. Zimna barwa światła rozjaśni pomieszczenie, przez co niektóre kolory mogą sprawiać wrażenie nienasyconych. Warto wspomnieć, że w ciepłym świetle sami wyglądamy lepiej, gdyż sprawia ono, że nasza skóra wygląda dobrze i naturalnie.

Podsumowanie

Jak widzisz dobór odpowiedniej barwy światła nie jest zadaniem prostym, a odpowiednio dobrane będzie miało znaczący wpływ na nasz nastrój oraz komfort.

Żarówki o różnej temperaturze barw kupisz na: https://planetalamp.com/zarowki.