Przy wykańczaniu łazienki, aby uzyskać estetyczny efekt, ważne jest takie dobranie wszystkich komponentów, aby tworzyły one przyjemny dla oka widok. Nie można zapominać przy tym o odpowiednich bateriach łazienkowych. Jeżeli również przymierzasz się do ich zakupu, sprawdź z nami, na co zwrócić uwagę!

Dostępna obecnie w sklepach nowoczesna armatura łazienkowa to szeroka gama modeli. Różnią się nie tylko swoim stylem, ale również funkcjonalnością i dodatkowymi opcjami, a także jakością wykonania. Różnią się również ceną – niektóre kosztują nawet poniżej 100 złotych, ale są też i takie baterie wannowe, natryskowe i umywalkowe, które kosztują ponad 500 złotych.

baterie wannowe

1. Dobierz baterie w odpowiednim stylu

Podczas zakupów zazwyczaj skupiamy się na designie armatury. Powinna ona pasować do ogólnej aranżacji łazienki, przykładowo do klasycznie urządzonego wnętrza z dekorowanymi kaflami pasować będzie armatura łazienkowa o klasycznym czy retro wzornictwie. Z kolei do nowoczesnych wnętrz wybierane są baterie o bardziej minimalistycznym wyglądzie – z geometrycznymi elementami. Oczywiście, aby cała łazienka prezentowała się harmonijnie, baterie wannowe, natryskowe, umywalkowe i inne powinny pochodzić z tej samej serii.

2. Sprawdź ich wymiary

Gdy już udało się wybrać baterie w określonym stylu, które będą pasowały do łazienki, warto zwrócić uwagę na ich wymiary. Zasadniczo rozstaw pomiędzy przyłączami jest uniwersalny, ale warto zwrócić uwagę na długość wylewki – nie powinna ona być ani za krótka, ani za długa w stosunku do umywalki czy też wanny. Najlepiej wobec tego na zakupy przyjechać z wymiarami tych elementów lub kupować je wspólnie z bateriami.

3. Wannowa czy natryskowa?

Jeżeli interesuje cię armatura łazienkowa do wanny albo pod prysznic, warto zastanowić się, jakie wybrać. Baterie wannowe ścienne i stojące są oferowane w dwóch wariantach – oprócz zwykłej wylewki mogą mieć również wyjście na wąż i słuchawkę prysznicową. Z kolei baterie natryskowe zwykle oferowane są tylko z wyjściem na wąż i słuchawkę. Warto jednak pamiętać o tym, że baterie wannowe mogą być również wykorzystane pod prysznicem, gdy zależy ci na tym, by miały dodatkową wylewkę, na przykład do napełniania misek czy wiaderek.

4. Ważne detale

Przy wyborze armatury warto też zwrócić uwagę na detale, na przykład obecność perlatora, który zredukuje ilość zużywanej wody, termostatu – szczególnie przydatny w wannie i pod prysznicem, także warto spojrzeć na jakość głowicy – powinna być ceramiczna. Niektóre modele mają także specjalne powłoki zmniejszające gromadzenie się kamienia i osadów i ułatwiające ich usuwanie.