W nowoczesnym domu łazienka jest jednym z najistotniejszych miejsc. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w niej dbamy o swoją higienę, a także odstresowujemy się po całym męczącym dniu, wyczerpującym treningu czy pracach domowych. Przychodzimy tam również, gdy mamy po prostu ochotę na odrobinę przyjemności w postaci ciepłej kąpieli lub zabiegów upiększających. Wiele osób chce by było to miejsce o wyjątkowym charakterze, w którym dobrze się czują. Jednym z popularnych obecnie trendów jest aranżowanie łazienki z białymi meblami. Wzbudzają one jednak pewne obawy odnośnie pielęgnacji i właściwego utrzymania. W jaki sposób o nie dbać?

Jak każde inne

Wokół białych mebli narosło sporo mitów dotyczących przede wszystkim żółknięcia i łatwości z jaką pozostają na nic różnego rodzaju plamy. Nic bardziej mylnego – o białe meble dbamy w podobny sposób, jak o każde inne znajdujące się w łazience.

Przede wszystkim warto pamiętać, że farba stosowana na dzisiejszych meblach dobrej jakości jest dużo bardziej odporna na żółknięcie, niż kiedyś. Dlatego gdy kupimy meble od znanego producenta o dobrej renomie, nie należy się tym przejmować. Jeśli jednak zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu koloru możemy użyć do tego preparatów na bazie pszczelego wosku. Uwaga, nie oznacza to absolutnie, że możemy je smarować samym woskiem pszczelim. W procesie produkcji preparatu usuwa się z niego żółty barwnik, który mógłby trwale zabarwić powierzchnię białego mebla.

Podobnie jak w przypadku innego wyposażenia łazienkowego, należy pamiętać o tym, aby nie naruszyć zewnętrznej powłoki ochronnej mebla. Z tego względu do pielęgnacji używamy jedynie miękkich ściereczek oraz łagodnych środków myjących. Głębokie rysy nie tylko szpecą mebel, ale także umożliwiają wilgoci przenikanie do jego wnętrza. Z czasem może ona doprowadzić do deformacji i wypaczeń, sprawiając, że dane wyposażenie nie będzie nadawało się do dalszego użytku.

capri_1bialy-polysk-03

capri_1-bialy-polysk-02

Źródło zdjęć:  http://defra.pl/kolekcje/8/CAPRI/.

Meble łazienkowe, choć zabezpieczone przed działaniem wilgoci nie powinny mieć z nią stałego kontaktu. Dlatego jeśli zostaną one ochlapane, należy je jak najszybciej przetrzeć do sucha ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Plamy wody po wyschnięciu zostawiają zauważalny ślad, a dodatkowo jeśli wpadnie w nie kurz, stają się one trudne do usunięcia. Z tego względu lepiej przetrzeć je nim wyschną, ponieważ uch późniejsze usunięcie zajmie dużo więcej czasu.

Porządek przede wszystkim

Białe meble nie są w trudniejsze w pielęgnacji od innych mebli łazienkowych. Wystarczy po prostu zachowywać w łazience porządek i regularnie je przecierać.