W roku 2013 sytuację na rynku nieruchomości kształtował zwiększony popyt na małe mieszkania, dzięki atrakcyjnie niskim ratom oprocentowania i obniżce cen. Jaki będzie rok 2014? Firma Budotex przewiduje wzrost zainteresowania dużymi mieszkaniami w dobrej lokalizacji.

Głównym czynnikiem stymulującym popyt na mieszkania w 2013 roku była rekordowo niska stopa procentowa NBP, dzięki której obniżyły się raty kredytowe, a także spadające od kilku lat ceny. Trzeci kwartał przyniósł zdecydowaną zwyżkę popytu, nawet o 26% na rynku pierwotnym w porównaniu do roku 2012. W 2014 roku deweloperzy oczekują dalszej poprawy sytuacji i przygotowują się na nowe wyzwania rynkowe. Wielu graczy rynkowych upatruje szanse w programie „Mieszkanie dla młodych”. Według wrocławskiego dewelopera Budotex w nadchodzących kwartałach o zakupie mieszkania będzie w coraz większym stopniu decydować większy metraż, lokalizacja, i podwyższony standard.

W 2013 roku obserwowaliśmy zwiększony popyt na mieszkania o małym i średnim metrażu, od 30 do 60 metrów kwadratowych, z oddzielną kuchnią i tarasem. Ze względu na przewidywane dalsze utrzymanie niskich stóp procentowych w 2014 roku i stosunkowo niskich rat kredytowych oczekujemy przesunięcia popytu na duże lokale od 60 do 100 m kwadratowych, w dobrych lokalizacjach – mówi Tadeusz Suleja, Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu.

Przewiduje się, że w nadchodzącym czasie głównym celem zakupu mieszkania, oprócz celów inwestycyjnych, będzie coraz częściej dłuższe zamieszkanie. Bardziej aktywni staną się klienci kupujący swoje drugie mieszkanie, poszukujący spokojnego miejsca dla całej rodziny. W związku z tym deweloperzy powoli odchodzą od modelu osiedla jednoblokowego na rzecz kompleksów niewielkich budynków wielorodzinnych.

Powstające w pobliżu ulicy Krzyckiej we Wrocławiu osiedle Wille Słoneczniki zaplanowano z myślą o zapewnieniu jego mieszkańcom ciszy i komfortu. Każda z ośmiu willi miejskich posiada tylko sześć mieszkań, co zapewnia bardzo kameralny klimat. Dogodna lokalizacja na Krzykach, niedaleko Parku Klecińskiego i zielonych terenów Ślęzy dostarcza dogodnych warunków do rekreacji – opowiada Tadeusz Suleja, Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu.

Ponadto zauważalnie rosną wymagania klientów odnośnie standardu mieszkania. O zakupie decydują obecnie w coraz większej mierze dodatkowe atuty, takie jak wyposażenie w windę czy duże, zielone tarasy. Każdy z czterokondygnacyjnych budynków na osiedlu Wille Słoneczniki został wyposażony w windę i podziemne garaże wielostanowiskowe.

Więcej informacji na stronie: www.budotex.pl