Ciepły, miły w dotyku kocyk to najlepszy przyjaciel w czasie chłodnych wieczorów. Koce mogą też pełnić rolę narzuty na sofę w salonie i łóżko w sypialni, fotel, krzesło, ławę w ogrodzie itd. Ich przeznaczenie wiąże się z rodzajem surowca, z którego powstają. Do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów, z których powstają koce.

Akryl

Koce akrylowe są kupowane najchętniej i to właśnie one królują w naszych domach. Kocyki dziecięce często mają również niewielką domieszkę bawełny. Bawełna jest przyjemna w dotyku oraz daje naturalne odczucie. Włókna akrylowe z kolei zapewniają ciepło i charakterystyczną miękkość. Z reguły są puszyste, lekkie i bardzo wytrzymałe, dlatego raz kupione starczą na bardzo długo.

Bawełna

kocyki dziecięceRównież chętne kupowana, choć czystą bawełnę można spotkać rzadko – zazwyczaj pojawia się w towarzystwie innego surowca. Wspomniana wyżej mieszanka akrylu i bawełny tutaj występuje ze znaczną przewagą naturalnego składnika. Kocyki dziecięce wykonane z tego miksu są bardzo ciepłe, a przy tym zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrze, jednak są nieco cięższe. Duże koce często służą za narzuty na kanapy. Koce wykonane w 100% z bawełny są bardzo ciężkie i trudne w utrzymaniu. Nie są też puszyste, ale przypominają swoją strukturą sweter. Najchętniej kupowane do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim.

Wełna

Naturalnym surowcem jest także wełna. Często mieszana jest bawełną lub włóknami kaszmiru. Takie koce są uważane za bardzo luksusowe, ponieważ zarówno kaszmir jak i wełna nie należą do tanich surowców. Wełna ma prozdrowotne właściwości i zatrzymuje ciepło, dlatego też jest polecana osobom starszym, cierpiącym na różnego rodzaju bóle stawowe i kostne. Z mieszanek szyje się również ciepłe kocyki dziecięce, które świetnie sprawdzają się np. podczas zimowych spacerów z wózkiem. Włókna wełniane nie są zbyt puszyste, a nawet nieprzyjemne w dotyku. Aby je zmiękczyć i nadać im objętości czasami zostają zmieszane z sierścią króliczą, która jest niezwykle miła i delikatna. Królicza sierść obniża również wagę tkaniny. Wełna łatwo chłonie wodę, staje się pod jej wpływem ciężka, jest wrażliwa na wysoką temperaturę prania. Pod tym względem wymaga dość dużo wysiłku w czasie pielęgnacji.

Mikrofibra

Koce z mikrofibry są bardzo lekkie, ponieważ są wykonane z niezwykle cienkich włókien tworzywa sztucznego. Bardzo miękkie i ciepłe, ale nie mają jednak tak prozdrowotnych właściwości, jak inne koce wykonane z naturalnych surowców.