Liczne sklepy i supermarkety oferują ogromny wybór towarów. Jednak taka mnogość wcale nie ułatwia nam dokonywania zakupów. Wyraźnie widać to chociażby w sytuacji, gdy chcemy kupić oświetlenie do naszego domu czy biura. Wybrać żarówkę zwykłą czy ledową? O takiej czy o innej mocy? Tego czy innego producenta?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego wyboru powinniśmy dokonać, zwróćmy się o pomoc do fachowców w tej dziedzinie. Takich z całą pewnością znajdziemy w bydgoskiej hurtowni elektrycznej – firmie P.W. ALGRA-KRÓL. Na rynku istnieje ona już od 1993 roku, może więc pochwalić się ogromną wiedzą i cennym doświadczeniem w tej branży.

A kto wie, być może już niedługo wybór stanie się jeszcze prostszy, gdy na rynku oświetleniowym pozostaną tylko żarówki ledowe. Czy jest to jednak możliwe? Czy całkowicie wyprą one i zastąpią klasyczne żarówki? Oto porównanie, które może rzucić na tę sprawę trochę światła.

Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze żarówki wciąż jest jej cena. Ta z całą pewnością przemawia za zwykłymi, klasycznymi żarówkami – jest dużo niższa od ceny, jaką trzeba zapłacić za oświetlenie ledowe. Jednak patrząc z perspektywy dłuższego czasu – na przykład kilku miesięcy – i przy częstym używaniu, szala zdecydowanie przechyla się na korzyść LEDów – między innymi dzięki temu, że zużywają o wiele mniej energii elektrycznej. Spowodowane jest to tym, że charakteryzują się o wiele większą sprawnością i zdecydowanie mniej się nagrzewają. W przypadku zwykłego oświetlenia żarowego skuteczność świetlna jest bardzo mała. Na światło widzialne wykorzystanych zostaje bowiem tylko około 5% energii. A to oznacza, że 95% tracone jest w emisji ciepła! Sprawność w żarówkach ledowych wygląda znacznie lepiej: dochodzi nawet do ponad 44%, czyli jest prawie dziewięć razy większa. Poza tym o wiele dłuższa jest też ich żywotność – są na przykład praktycznie niewrażliwe na częste włączanie i wyłączanie (idealnie sprawdzają się więc chociażby w toaletach i w lampach wyposażonych w czujnik ruchu). To sprawia, że ich zakupu dokonuje się rzadziej niż zakupu oświetlenia klasycznego.

Jak wygląda porównanie, jeśli weźmiemy pod uwagę kąt świecenia? Zwykła żarówka emituje światło w każdą stronę, idealnie więc wypełnia nim pomieszczenie. Jednakże ze względu na spore rozproszenie, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie, konieczne staje się zastosowanie żarówki o dużej mocy. Klasyczny, pojedynczy LED również wystarczająco nie oświetli pomieszczenia. Jednak o wiele częściej stosuje się ich większą liczbę – wtedy odpowiednie rozświetlenie wnętrza nie stanowi już problemu.

Warto jeszcze krótko wspomnieć o barwie oświetlenia. Bywa, że dla niektórych nawet „najcieplejsze” światło emitowane przez LEDy jest zbyt białe i po prostu źle czują się w oświetlanych przez nie pomieszczeniach. Jednak jest to już sprawa czysto osobista.

Czy więc żarówki ledowe zastąpią kiedyś całkowicie te klasyczne? Tak naprawdę wiele będzie zależało tu od rozwoju technologii oświetlenia i od wyborów dokonywanych przez nas samych. Jakby jednak to nie wyglądało, zawsze warto skorzystać z oferty najlepiej zaopatrzonego magazynu w województwie kujawsko-pomorskim, firmy ALGRA-KRÓL. Dzięki wskazówkom i pomocy, jakich udzielą jej pracownicy, z całą pewnością w każdym przypadku nabędziemy najlepszy dla nas produkt.

light-bulb-503881_1280