Aranżacja kuchni to nie tylko dbałość o jej wizualne aspekty, ale także, a może przede wszystkim zapewnienie funkcjonalności. Każdy amatorski kucharz pragnie by jego danie prezentowało się i smakowało jak najlepiej. Jednak poza biegłością w gastronomii na przygotowywane posiłki, wpływa to w jakich warunkach je przyrządzamy. Dobór odpowiedniego oświetlenia pozwoli nam stworzyć smaczniejsze i bardziej estetyczne posiłki.

Tworząc oświetlenie do kuchni, należy wyznaczyć w niej kilka najważniejszych stref:

  • Strefa jadalna
  • Strefa przygotowywania posiłków
  • Strefy oświetlenia dodatkowego

Strefa jadalna

Jeżeli przygotowane wcześniej posiłki spożywamy w kuchni, należy dobrze doświetlić miejsce, w którym jemy. W przypadku centralnie ustawionego stołu jadalnego, lampa wisząca powinna zdać egzamin. Będziemy nie tylko widzieć to co jemy w pełnej krasie, ale też przyjrzeć się naszym rozmówcą podczas posiłku. W sytuacji, gdy stół jadalny ulokowany jest przy ściana – z dala od centralnego źródła oświetlenia, warto zorganizować dodatkowe lampki lub zawieszone nieco wyżej kinkiety.

Strefa przygotowania posiłków

Mianowicie blat, kuchenka lub płyta grzewcza oraz zlewozmywak. Wszystkie te elementy wymagają dodatkowego oświetlenia. Musimy mieć pewność, że przygotowując posiłki, będziemy dobrze widzieć wszystkie składniki. Dlatego też idealnie sprawdzi się tu oświetlenie podszafkowe, kilka dodatkowych lampek LED zamontowanych na spodach szafek pozwoli nam uniknąć cieni oraz mieć pewność, że widzimy wszystko co zaraz trafi na talerz. Nie chcemy przecież nie zauważyć nadgniłego kawałka warzywa, z którego korzystamy. To samo tyczy się oświetlenia nad naszą kuchenką. Wszystko co trafi na naszą patelnie lub do garnka, bez dodatkowego oświetlenia, podczas gotowania zleje się w całość, przez co możemy nie zauważyć niektórych niedoskonałości, jak choćby przypalony kawałek potrawy. Ostatnim elementem w tej strefie jest zlewozmywak. Chyba oczywiste jest, że chcemy mieć pewność, że jedzenie podajemy na idealnie czystym naczyniu. Dlatego dodatkowe punktowe oświetlenie tego miejsca jest tak istotne.

Oświetlenie dodatkowe

Nie jest ono aż tak ważne jak dwie poprzednie strefy, aczkolwiek potrafi w znacznym stopniu zwiększyć wizualną atrakcyjność naszej kuchni. Przykładowo, jeżeli zdecydowaliśmy się zamontować szafki z przeszklonymi drzwiami, w których trzymać będziemy naszą najlepszą zastawę na specjalne okazje, warto zamontować kilka stonowanych żarówek w jej wnętrzu dzięki czemu wyeksponujemy szykowne elementy.