Budowa własnych czterech kątów to inwestycja na długie lata, czasami nawet dożywotnia. Dlatego zanim weźmiemy się za wylewanie fundamentów, warto przemyśleć czy w długoterminowej perspektywie wybrany projekt sprawdzi się bez zarzutów. Życie ciągle się zmienia, jednak dom pozostaje domem. Czym w takim razie powinniśmy się kierować i na co zwrócić uwagę by zbudować wymarzone gniazdko?

Postaw na fachowców

Pierwszym krokiem będzie wybór biura architektonicznego. Idealne, powinno odznaczać się profesjonalizmem, doświadczeniem, ale przede wszystkim dotrzymywaniem terminów. Dlatego zanim podpiszemy umowę warto zrobić niewielki rekonesans, sprawdzić pozwolenia, atesty, dotrzeć do poprzednich klientów i poznać ich opinie. Wszystko po to by mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione najlepiej jak to możliwe.

Projekt idealny?

Skoro mamy już działkę budowlaną i starannie dobraną firmę architektoniczną, możemy przejść do wyboru projektu. Podejmując taką decyzję musimy zwrócić uwagę na:

  • Dopasowanie projektu do działki
  • Późniejsze koszty eksploracji domu
  • Planowane zmiany

Projekt a działka

Działka i postawiony na niej budynek muszą stanowić jedność. Musimy uważać, żeby projekt naszego przyszłego domu, wpasowywał się w grunt, na którym stoi. Zwróćmy uwagę na to ile miejsca pozostanie na ogród a także na odpowiednie odległości od działek sąsiadów. Jeśli potrzeba nam dużej powierzchni na niewielkiej działce, powinniśmy zdecydować się na dom piętrowy. Ważne także aby uwzględnić dobudowę garażu, tarasu czy balkonów.

Rachunki, rachunki i jeszcze raz rachunki

Pamiętaj, że wielkość domu, a także rozkład pomieszczeń, będzie miał znaczenie, kiedy przyjdzie do dokonywania opłat – głównie za ogrzewanie. Akceptując konkretny projekt należy dokładnie zastanowić się jak będziemy ogrzewać nasze mieszkanie. Tutaj znaczenie mają dwa aspekty – cena i wygoda. Najtańsze będzie ogrzewanie węglowe, jednak wymaga ono sporo pracy w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Najdroższe, ale zarazem najwygodniejsze wyjście to ogrzewanie elektryczne, kilka kaloryferów podpiętych do prądu i możemy dowolnie sterować temperaturą w mieszkaniu, jednak nie można zapominać o opłatach. Idealne rozwiązanie w stosunku cena-jakość to ogrzewanie gazowe. Jest niewiele droższe od węglowego, jednak wymaga od nas znacznie mniej wysiłku i wkładu własnego.

A co w przyszłości?

Jasnym jest, że nie da się przewidzieć tego jak potoczy się nasze życie. Jednak przy decyzji tak ważnej jak budowa domu należy przemyśleć czy aby nie zdarzy nam się powiększenie rodziny – przydałby się dodatkowe pokoje dziecięce. A może chcemy założyć działalność? Spokojny i cichy pokój do pracy w domu to podstawa.