Stare drewno ma wyjątkowy urok i nierzadko wielką wartość. Wymaga jednak szczególnej ochrony i zastosowania odpowiednich preparatów, jeśli chcemy, by pięknie wyglądało. Drewno świeże natomiast wymaga przede wszystkim odpowiedniej impregnacji, aby służyło nam przez lata. Doradca techniczny firmy Altax – Andrzej Wójcik podpowiada, o czym należy pamiętać, odnawiając różne rodzaje drewna.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając preparat do ochrony starego drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić kondycję desek. Jeśli na przykład zostało zaatakowane przez grzyby, lub pleśnie należy przed przystąpieniem do prac renowacyjnych użyć preparatu grzybobójczego. Drewno świeże, jeśli nie jest zaimpregnowane ciśnieniowo należy zabezpieczyć impregnatem gruntującym.

Stare drewno – najczęstsze problemy
Problem Rozwiązanie
Drewno poszarzałe,
z przebarwieniami
Aby przywrócić drewnu właściwy kolor, możemy użyć specjalnych preparatów dostępnych na rynku lub samodzielnie przygotować płyn: 850 ml wody, 100 g kwasu ortofosforowego, 50 g kwasu szczawiowego. Te substancje dostaniemy w każdej hurtowni chemicznej.
Drewno porośnięte przez glony i mchy Porośniętą mchem powierzchnię, spryskujemy preparatem do usuwania mchów, glonów i porostów i czekamy kilka dni, aż rośliny obumrą. Następnie spłukujemy i jeszcze raz profilaktycznie aplikujemy produkt.
Drewno zaatakowane przez owady Do usunięcia owadów z drewna używamy specjalistycznych preparatów służących do tego celu. Jeżeli mamy do czynienia ze starym, mocno wysuszonym drewnem, to najlepiej użyć preparatu rozpuszczalnikowego. Woda mogłaby doprowadzić do spęcznienia drewna, a tym samym do jego popękania.
Drewno zaatakowane przez pleśń i grzyby Grzybów pleśniowych nie wolno usuwać z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Aby usunąć pleśń, należy użyć preparatu grzybobójczego, który dodatkowo zabezpieczy drewno przed grzybami domowymi.
Drewno kruche i podatne na pęknięcia W pierwszej kolejności sprawdzamy czy drewno nie rozpada się w dłoniach. Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakował je grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno powinniśmy dokładnie zaimpregnować impregnatem technicznym w środku pęknięć.
Drewno zażywiczone Można przetrzeć powierzchnię drewna zwykłą benzyną lakową, która rozpuści i usunie żywicę.

 

Drewno świeże, jeśli nie jest zaimpregnowane ciśnieniowo w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć impregnatem gruntującym. Po tym zabiegu możliwości mamy nieograniczone. Możemy użyć produktów szybkoschnących, które mają niedrażniący zapach i są bezpieczne dla naszych

pociech. Ich główną zaletą jest szybki czas schnięcia i łatwość aplikacji. Pamiętajmy, że każdy produkt to inny efekt.

Olej

Podkreśli naturalny wygląd drewna. Olej wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków drewna.

Lakier

Podkreśla naturalny wygląd drewna, jednak z efektem połysku lub półpołysku. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw.

Lakierobejca

Podobnie jak lakier, nadaje drewnu szlachetny, satynowy połysk. Doskonale podkreśla rysunek drewna. Jest zazwyczaj dostępna w kilku wersjach kolorystycznych.

Emalia

Całkowicie pokrywa rysunek drewna. Pozwala całkowicie zmienić wygląd mebli, gdyż na rynku dostępna jest pełna paleta kolorów emalii. Dodatkowo można jej użyć do malowania elementów metalowych.