Istnieje wiele funkcjonalnych elementów dekoracyjnych i drobiazgów, które uzupełniają wnętrze naszego domu. Z pewnością należą do nich rozmaite obrusy – zarówno te stosowane na specjalne okazje, jak również i na co dzień leżące na naszych stołach. Dobrze jest jednak wiedzieć, że – aby prezentowały się godnie i były zadbane – musimy je odpowiednio pielęgnować również wówczas, gdy nie są używane.

Zdecydowanie obrusy należą do jednych z najbardziej funkcjonalnych, ale jednocześnie narażonych na uszkodzenia dekoracji, które znajdziemy w naszych domach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wylał się na nie barwny napój czy kapnęła substancją, którą potem trudno jest zmyć. Niekiedy oznacza to również zniszczenie materiału, o ile nie był on odpowiednio pielęgnowany i nie jest właściwie zabezpieczony.

Bawełna i len

Wiele obrusów, które mamy w swoich domach, wykonanych jest ze stuprocentowej bawełny albo lnu. Są to przykrycia szlachetne, bardzo ładnie prezentujące się, ale nieodporne na uszkodzenia oraz ewentualne zaplamienia – warto brać to pod uwagę, jeśli organizujemy przyjęcie, gdzie będą np. małe dzieci. Istotne jest przede wszystkim pranie takiego obrusu. W przypadku obu tych materiałów warto zdać się na sprawdzone gotowanie w 95 stopniach, aczkolwiek, jeśli obrus jest kolorowy i barwiony, to temperatura powinna być adekwatna do tego, co zaleci producent – w przypadku obrusów lnianych nie wyższa niż 40 stopni. Warto przed przystąpieniem do gotowania również sprawdzić, co mówi metka; niektóre obrusy wymagają bowiem specjalnego traktowania, jeśli mają domieszki innych włókien.

Obrusy lniane należy prasować, gdy są jeszcze wilgotne – albo zapobiec ewentualnym zagnieceniom. To samo można robić w przypadku obrusów bawełnianych, aczkolwiek tutaj bardziej zalecane jest krochmalenie i maglowanie obrusu. To pozwoli utrzymać go w ładnej formie oraz zabezpieczy nieco przed uszkodzeniami.

Obrusy koronkowe

Bieznik-lniany-ecru-z-koronka
Obrus z koronką

Wszystkie obrusy koronkowe oraz ażurowe dobrze jest wyprać w temperaturze dopuszczalnej przez producenta – i zależnej często od wykorzystanych włókien – a następnie wrzucić do krochmalu. Po krochmaleniu obrus wyciskamy i rozpinamy na płaskiej powierzchni, aby go naciągnąć. W ten sposób nie będzie wymagał prasowania, a będzie ładnie się prezentował. Warstwa krochmalu sprawi również, że obrus będzie odporny na zaplamienie bardziej aniżeli bez niej.

Obrusy poliestrowe

Obrusy z poliestru to produkty plamoodporne, a więc idealne na przyjęcia. Zazwyczaj nie absorbują żadnych płynów i łatwo je wyczyścić. Wystarczy prać je w pralce, najlepiej w temperaturze, którą zaleci producent. Obrusy takie dobrze jest suszyć rozłożone, choć i tak będą one potem poddawane klasycznemu prasowaniu, więc znikną wszystkie zagniecenia oraz nieestetyczne ślady na materiale.