Czasem jedna rzecz nieodłożona na swoje miejsce może zaburzyć we wnętrzu całą koncepcję czystości i porządku. Szybkie tempo życia, duża ilość obowiązków, pogoń za wyznaczonymi sobie celami – trudno jest więc znaleźć czas na codzienne sprzątanie, niekiedy nawet brakuje czasu na umycie podłogi, odkurzenie i pozbycie się kurzu raz w tygodniu. Czy to czas i nawyki współczesnego społeczeństwa tak naprawdę stoją za trudem, z jakim utożsamia się domowe obowiązki?

Brak swojego miejsca, brak porządku

 Jednym z najczęściej popełnianych błędów, który kosztuje nas bałagan i nieporządek, a także znacznie więcej czasu poświęconego na sprzątanie, jest nieodkładanie rzeczy na swoje miejsce. To problem, który dotyczy większości osób, praktycznie w każdym wieku. Długopis wyjęty z szafki  i pozostawiony na stole w jadalni, wiertarka, która posłużyła nam w weekend do powieszenia obrazków zamiast wrócić do garażu, leży w korytarzu przy szafce na buty, puszka z kawą po przygotowaniu porannego napoju pozostała na kuchennym blacie, podczas gdy jej miejsce jest w szafce nad kuchenką…  – w ten sposób można wymieniać w nieskończoność. Każda taka rzecz zaburza wrażenie porządku, a to z kolei nie motywuje nas do utrzymywania czystości.

Wystarczyłoby poświęcić kilka sekund do kilku minut, aby każda z tych rzeczy wróciła na swoje miejsce. To nawyk, który trudno jest wypracować, ale w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na sprzątaniu nawet godzinę tygodniowo.

Brak planu, brak obowiązków

 Drugim, również często spotykanym błędem jest brak sporządzonego planu sprzątania. Niektórzy go nie potrzebują, dla innych jest jedyną motywacją do sięgnięcia po mopa. Nie ma konieczności sprzątania całego mieszkania jednego dnia, można czynności z tym związane podzielić na kilka dni,   co pozwoli pozbyć się uczucia zmęczenia po sprzątaniu, jak również świadomości, że sobota to dzień ciężkiej pracy, a nie odpoczynku.

„Profesjonalna” pomoc

 Podłogi nie trzeba myć szmatką, klękając godzinę na kolanach, prasowanie nie musi kojarzyć się z bezużyteczną pracą – pomimo starań, zawsze przecież pozostają zagniecenia, a gotowanie z rozsypaną mąką na blatach. Sprzątanie to nie walka z brudem w pojedynkę. Na leifheitsklep.pl czekają pomocnicy, którzy ułatwiają pracę i zwiększają jej skuteczność. Obrotowy mop zamiast ściereczki, żelazko parowe zamiast tradycyjnego i pojemniki na sypkie artykuły spożywcze – utrzymanie porządku w domu to jedyni kwestia kreatywności, a nie trudności.