Klimatyzacja jest niezwykle pożądanym elementem wyposażenia, zarówno samochodu, jak i również obecnie biur czy prywatnych mieszkań. Znacznie poprawia komfort jazdy, czasu spędzanego w pracy czy własnym domu. Aby spełniała swoją rolę- ogrzewała w mroźne, zimowe dni i chłodziła latem, należy zadbać o jej regularne czyszczenie.

Po co czyści się klimatyzację?

Przede wszystkim klimatyzację czyści się, aby prawidłowo pracowała i była w stanie utrzymać temperaturę, jaką ustawi użytkownik. Kolejnymi negatywnymi konsekwencjami są zwiększone zużycie energii, sięgające nawet kilkudziesięciu procent, głośniejsza praca, zwiększona awaryjność oraz w konsekwencji skrócenie łącznego czasu eksploatacji urządzenia.

Zabrudzona, nieczyszczona przez dłuższy okres czasu klimatyzacja może prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów oraz bakterii. Prócz oczywiście względów higienicznych i ekonomicznych, które skutecznie skłaniają do dbania o utrzymanie klimatyzacji w czystości, dochodzą również względy zdrowotne- mnożące się drobnoustroje mogą prowadzić do wielu chorób, w tym również tych bardzo poważnych. Dlatego też warto zadbać o regularne, częste czyszczenie, szczególnie, że część czynności może wykonać sam użytkownik przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych, do reszty zaś warto wezwać wyspecjalizowany serwis – podkreśla ekspert z firmy Profiklima.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest koniecznie przed zimą?

Zima jest jedną z dwóch szczególnych pór roku, przed którą użytkownik urządzeń klimatyzacyjnych powinien się przygotować. Niskie, mroźne temperatury wymuszają wzmożoną pracę klimatyzacji. Jest to czas, gdy szczególnie pożądane jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, miejscu pracy czy samochodzie, bez niespodzianek w postaci nieprzewidzianych awarii- naprawa czy też w ostateczności wymiana urządzenia w środku trzaskających mrozów byłaby niezwykle uciążliwa. Niskie temperatury sprawiają, że zimą klimatyzacja jest używana nieustannie, a zanieczyszczona generowałaby znacznie większe koszty.

Czysta klimatyzacja, to znacznie mniejsze koszty eksploatacji, szczególnie zimą, gdy sprzęt używany jest nieustannie oraz dbanie o własne zdrowie. Utrzymywanie urządzenia w czystości będzie znacznie bardziej opłacalne niż częste naprawy, a klimatyzacja nie zaskoczy awarią w mroźny, zimowy dzień.