Poddasze zaaranżowane na dodatkowy pokój, sypialnię, domową siłownię czy warsztat to prosty sposób na zwiększenie dostępnej powierzchni użytkowej domu. Jeśli chcemy zapewnić sobie wygodny dostęp do takiego dodatkowego pomieszczenia, zamiast klasycznej drabiny lepiej postawić na składane schody strychowe. W sklepach znajdziesz wiele modeli tego typu schodów o zróżnicowanej konstrukcji i dodatkowym wyposażeniu. Możesz wybrać proste schody drewniane dwusegmentowe lub zdecydować się na schody metalowe, harmonijkowe. Wybór schodów strychowych jest bardzo duży i każdy właściciel domu z poddaszem bez trudu znajdzie schody idealnie dopasowane do jego potrzeb.

Oszczędność miejsca

Składane schody strychowe to przede wszystkim duża oszczędność miejsca. Gdy nie korzystamy z tego typu schodów, wystarczy je złożyć. Schody wsuwają się do góry i zamykają estetyczną klapą, dzięki czemu nie zabierają miejsca na korytarzu czy w pokoju, w którym zlokalizowaliśmy wejście na strych. Gdy chcemy wejść na poddasze, wystarczy uchylić klapę i pociągnąć za specjalną dźwignię. Schody wysuną się na dół, a my będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie dostać się na poddasze/strych domu. W odróżnieniu od klasycznej drabiny czy stałej konstrukcji schodów, składane schody strychowe po złożeniu w ogóle nie zajmują miejsca – chowają się w stropie.

schody strychowe

Prosty montaż

Wbrew pozorom montaż schodów strychowych jest wyjątkowo prosty. Wystarczy wyciąć w stropie odpowiednio duży otwór – dostosowany do wielkości klapy i następnie przykręcić ramę schodów (ramę klapy) to stropu od strony strychu. Następnie musimy jeszcze dostosować długość drabiny do wysokości pomieszczenia, tak by wysuwała się jej odpowiednia ilość – by drabina mogła oprzeć się o podłogę. W większości modeli schodów strychowych mechanizm regulacji ich długości jest niezwykle prosty i każdy z użytkowników taką regulację może wykonać we własnym zakresie.

Wygoda użytkowania

Nowoczesne schody strychowe standardowo wyposażone są w mechanizm odciążający klapę schodów, co usprawnia składanie i rozkładanie drabinki. Zwykle jest to mechanizm samoblokujący, dzięki czemu drabinka po otwarciu klapy automatycznie nie spadnie na głowę użytkownika, a z drugiej strony do jej wsunięcia (złożenia) nie potrzebne będzie używanie dużej siły. Wiele modeli nowoczesnych schodów strychowych wyposażonych jest również w dodatkowe akcesoria eksploatacyjne tj. poręcze, które ułatwiają wchodzenie i schodzenie po schodach czy gumowe lub plastikowe nóżki schodów, które chronią podłogę przed jej uszkodzeniem – po rozłożeniu schodów.

Artykuł powstał we współpracy z https://portalokienny.pl/pol_m_Schody-strychowe-1789.html