Starsze budynki, które wznoszone były w latach osiemdziesiątych i dawniej, zwykle nie są dobrze ocieplone. Jeżeli nie mają grubych ścian, w takim przypadku mogą generować spore straty energii cieplnej, co z kolei przekłada się na wysokie rachunki. W takich przypadkach wskazane jest wykonanie termoizolacji, czyli docieplenie budynku. Czy warto zabierać się za to samodzielnie?

Gdy rachunki za ogrzewanie są cały czas wysokie, w takim przypadku zalecana jest termoizolacja. Nowe budynki wznoszone są już z naciskiem na spełnianie odpowiednich norm, także tych dotyczących energooszczędności. Starsze, które wznoszone był przed laty, nie mają zbyt dobrych parametrów cieplnych. Dzisiaj, gdy koszty energii rosną, ogrzanie takiego budynku może być poważnym wyzwaniem. Zwykle pierwszą inwestycją, która jest wtedy zalecana, jest wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych. Dzięki temu możemy oszczędzić około 20 procent energii, a nawet więcej, gdy ściany rzeczywiście są cienkie.

Najczęściej ocieplenie wykonuje się ze styropianu – to materiał niedrogi, który ma też dobre właściwości termoizolacyjne. Montowany jest na elewacji, a następnie układa się na nim tynk. Prace takie jak docieplenia budynków oferowane są obecnie przez wiele ekip specjalizujących się w tej dziedzinie – możemy znaleźć je nawet teraz przez internet. Jednak z drugiej strony pojawia się pytanie – czy może lepiej wykonać prace samodzielnie?

Ocieplenie domu lub innego budynku we własnym zakresie jest możliwe, niemniej jednak nie każdy podoła temu zadaniu. Potrzebujemy dużo czasu, odpowiednie rusztowanie, narzędzia, musimy też wiedzieć, jak przeprowadzać montaż płyt styropianowych. Wobec tego za prace samodzielnie powinniśmy zabierać się tylko wtedy, gdy wiemy, na co się piszemy. W przeciwnym razie możemy zniszczyć wartościowe materiały i już na początku będziemy na jeszcze większym minusie.

Warto skontaktować się z kilkoma firmami zajmującymi się termomodernizacją, aby uzyskać dodatkowe informacje o kosztach. Wtedy możemy wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania w pełni – także pod kątem przystępnych cen.