Meble (poprzez to słowo mamy na myśli aneks, czyli szafki i blaty), które znajdują się w Twojej kuchni, będą służyć Ci przez wiele lat. Wybór materiału, z którego zostaną zrobione, musi być więc dokładnie przemyślany. Materiał przecież przekłada się nie tylko na trwałość, ale również na styl, w którym ma być utrzymane całe to pomieszczenie.

W tym artykule omówimy trzy popularne rodzaje materiałów do mebli kuchennych – drewno i płytę MDF oraz beton.

Drewno

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem drewna do budowy mebli kuchennych jest dąb. Prócz niego niemałą popularnością cieszą się też jesion, olcha, buk oraz brzoza. Drewno jest podatne na różne obróbki, np. ozdobne frezy lub gięty kształt. Meble kuchenne z drewna są uniwersalne – można je dopasować do większości stylów (klasyczny, rustykalny, a nawet nowoczesny). Przy zakupie warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju powłoki użyto do ochrony drewna przed zniszczeniem. Warto zaznaczyć, że cena mebli kuchennych z drewna jest wyższa od mebli wykonanych z innych materiałów.

Płyta MDF (pokryta PVC lub lakierem)

Płyta MDF powstaje z pyłu drewna zmieszanego ze związkami organicznymi, dzięki czemu jest trwałym materiałem. Meble kuchenne z płyty MDF mogą występować w gładkich wersjach bez wzoru, jak i z odwzorowaniem drewna. Właściwości płyty MDF są zależne od jej pokrycia. Jeśli jest pokryta folią PVC – jest mniej odporna na wysokie temperatury, dlatego piekarnik czy kuchenkę należy ustawić nieco dalej, by meble kuchenne nie uległy zniszczeniu. Z kolei lakierowana płyta MDF cechuje się większa odpornością na temperaturę, dlatego jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, którym nie zależy na imitującym drewno wykończeniu.

Beton

Odmianą betonu wykorzystywaną do mebli kuchennych jest beton architektoniczny będący hitem ostatnich lat w budownictwie. To cienkie, około 7-milimetrowe płyty, które będą nie tylko trwałym materiałem, ale i unikatową ozdobą wnętrza. Doskonały sposób na uzyskanie nowoczesnego, loftowego charakteru kuchni!

Artykuł został opracowany we współpracy z plmeble.pl – sklepem internetowym z polskimi meblami najwyższej jakości.