Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu, jednak koszt jego zakupu przewyższa często możliwości nabywców. Inną opcją jest nabycie nieruchomości poza miastem, lecz ze względu na konieczność codziennego dojazdu do pracy czy zawożeniu dzieci do szkoły, ta oferta nie jest korzystna dla każdego. Osoby, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na życie dziesięć czy dwadzieścia kilometrów od centrum metropolii, mogą wybrać alternatywę – mieszkania dwupoziomowe, usytuowane w ładnych i dobrych dzielnicach miasta.

 

Mieszkania dwupoziomowe do tej pory stanowiły zaledwie kilka procent rynku. Najwięcej takich nieruchomości można dziś znaleźć głównie w Warszawie, ale też w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie.

 

Zdecydowaną większość takich mieszkań zbudowano po 1990 roku, co sprawia, że jest to stosunkowo młody trend w budownictwie.– mówi Janusz Grygier, pośrednik w obrocie nieruchomościami.

 

Lokale dwupoziomowe są domeną niskiego budownictwa, o małej liczebności mieszkań. Niewątpliwym walorem mieszkań dwupoziomowych jest możliwość niekonwencjonalnego zaaranżowania przestrzeni oraz oddzielenia części sypialnianej (prywatnej) od ogólnodostępnej (dziennej). Podział na dwie strefy mieszkania umożliwia zachowanie prywatności domowników. Dwupoziomowe mieszkania dają duże możliwości aranżacyjne. Ciekawą opcją jest możliwość wykorzystania wyższego piętra do celów mieszkalnych, zaś dolnego do przerobienia na biuro dla osób uprawiających wolny zawód.

 

– Mieszkania dwupoziomowe mogą stanowić alternatywę dla małych domów jednorodzinnych. To idealna opcja dla osób, które z jednej strony chcą mieć dużą przestrzeń i aranżację podobną do domów jednorodzinnych, a z drugiej nie chcą przeprowadzić się za miasto – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. W minionych latach mieliśmy już propozycje takich mieszkań w kilku inwestycjach np. przy ul. Górczyńskiej lub Królewskiej. Nasi klienci doceniali w tych rozwiązaniach ich unikalny charakter i duże możliwości indywidualnej aranżacji przestrzeni. Obecnie mamy w ofercie propozycję mieszkań dwupoziomowych, czteropokojowy w inwestycji  Casa Fonte przy ul. Źródlanej na Sołaczu. Takie mieszkania doskonale sprawdzają się np. w rodzinach z nastoletnimi dziećmi dla których pokoje i łazienkę można urządzić na górnym piętrze a sypialnie rodziców i pokój dzienny na dole  wyróżniają się ze względu na bardzo dobrze zaaranżowaną przestrzeń na schody– dodaje.

 

To właśnie schody są elementem, którego obawia się większość klientów. Panuje przekonanie, że schody w tego typu mieszkaniach zajmują zbyt dużo miejsca. W nowoczesnym budownictwie są one wkomponowane w taki sposób by angażowały jak najmniej powierzchni. Dodatkowo często wykorzystuje się przestrzeń pod schodami dekoracyjnie, na domowa biblioteczkę lub na różnego rodzaju schowki. Mieszkania dwupoziomowe to nowoczesne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz dla osób, które chcą połączyć pracę zawodową z przestrzenią domową.