Jedną z najważniejszych rzeczy jakie musi przyswoić sobie każde dziecko jest nawyk dbania o higienę. Naukę tego ułatwi odpowiednie do tego miejsce. Ładna, dobrze urządzona, kolorowa łazienka samym swoim wyglądem będzie zapraszać do jej odwiedzenia, a każda wizyta stanie się okazją do dobrej zabawy. Oto kilka praktycznych wskazówek pomocnych przy aranżowaniu łazienki przyjaznej dla dziecka.

Po pierwsze: kolor

Kiedy słyszymy słowa dziecięca łazienka, oczami wyobraźni najczęściej widzimy bardzo pstrokate pomieszczenie. Kolorowo nie oznacza jednak, że każda ściana i każdy przedmiot muszą być w innej barwie. Dobrym pomysłem jest wybór jednego koloru przewodniego i dobranie do niego drugiego, którego akcenty będą pojawiały się w całej łazience. Wariacją tego pomysłu może być dodawanie drobnych, wielobarwnych akcentów w rożnych miejscach. Jeśli łazienkowe meble są ciemnym odcieniu, a kafelki jasne można pokusić się o dodanie estetycznego lustra z kolorową oprawą, barwnych ręczników, zasłon, jeśli posiadamy w łazience okna, niewielkich półeczek czy małych akcesoriów takich jak mydelniczki czy kubki.

Wielu rodziców rozważa pomalowanie ścian lub ułożenie płytek tak, aby tworzyły wizerunek ulubionego bohatera z bajki albo miejsca z filmu czy też książki. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko cały czas rośnie i cały czas zmienia swoje upodobania i preferencje. Bajka, która jeszcze niedawno była oglądana regularnie, po pewnym czasie może zostać zastąpiona inną. Wątpliwe jest również, czy nastolatek, w którego zmieni się dziecko, zaprosi znajomych do domu z łazienką ozdobioną Smurfami i Myszką Miki.

Bezpieczeństwo i wygoda

Brzdące mogą mieć problem w dosięgnięciu do wysokich umywalek, półek czy w skorzystaniu z pełnowymiarowej toalety. Z tej sytuacji są dwa wyjścia, pierwszym z nich jest zakup ceramiki i mebli dostosowanych rozmiarowo do najmłodszych. Drugim jest ułatwienie im użytkowania poprzez dodanie odpowiednich akcesoriów takich jak schodki, które pomogą w dostaniu się do wysokiego sedesu czy umywalki.

Jeśli nasze meble mają zaostrzone kanty, można zabezpieczyć specjalnymi nakładkami, tak aby nie stanowiły zagrożenia. – podkreśla producent mebli łazienkowych Defra.pl.

Warto pomyśleć również o blokadach do szafek, w których schowane są detergenty i inne środki czyszczące. Można również pokusić się o uzgodnienie z dzieckiem wspólnego oznaczenia szafek zawierających niebezpieczną zawartość za pomocą na przykład naklejek.

Odpowiednia aranżacja oraz wyposażenie sprawią, że łazienka będzie cieszyć swym wyglądem zarówno rodziców jak i ich pociechy.