Dywany są tymi elementami wystroju wnętrza, które staje budzą rozmaite dyskusje oraz mają swoich gorących zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Na pewno wymagają o wiele więcej pielęgnacji i trzeba liczyć się z tym, że trzeba je częściej czyścić, inwestując w dobry odkurzacz. Mogą być jednak również eleganckim dodatkiem do nowoczesnego albo klasycznego w wystroju salonu.

Niektóre dywany stają się bardziej popularne od innych za sprawą nie tylko materiałów, z których są wykonane, ale również eleganckiego wyglądu. Należy do nich choćby popularny ostatnio dywan marokańska koniczyna z niezwykle charakterystycznym wzorem, który będzie idealnie pasował do każdego rodzaju wnętrza. Sprawdźmy, na czym się skupić, wybierając elegancki dywan do salonu.

Monochromatyczny czy barwny?

Na dobrą sprawę wszystko zależy od tego, jak wyobrażamy sobie eleganckie wnętrze. W przypadku wnętrz nowoczesnych, skupionych wokół minimalizmu, ale również stawiających np. na styl nowojorski, eleganckie będzie zestawienie monochromatyczne czy bazujące na dwóch kolorach. Świetnie sprawdzi się tutaj dywan marokańska koniczyna, jako że ma regularny wzór, który nie odciąga wzroku od wnętrza, ale świetnie go dopełnia, stawiając często na kolory dopasowane albo kontrastowe. Warto pamiętać, że wnętrze, które będzie zaplanowane ze zbytnim przepychem, po prostu nie będzie wyglądało korzystnie. Z tego powodu warto zainwestować w połączenia skromniejsze, stawiając np. na doskonałą jakość materiałów.

 

dywan marokańska koniczyna

Jaki materiał?

No właśnie, materiał. W wielu przypadkach dywan marokańska koniczyna czy inny, równie elegancki, wykonany jest z włókien syntetycznych. Nie jest to złe rozwiązanie, o ile jesteśmy pewni, że taki właśnie dywan chcemy. W takim przypadku dobrze jest zadbać jedynie o to, aby gęstość runa była wysoka, co wiąże się z dobrą jakością dywanu. Co istotne, materiał dobrze jest też wybierać pod względem naszych potrzeb związanych z praktycznością. Co to oznacza? O ile np. dywany wełniane są piękne i niezwykle eleganckie, to jednak materiał ten sam w sobie jest dość trudny w czyszczeniu oraz może nie sprawdzić się w domu, gdzie mieszkają dzieci i zwierzęta. Wymaga również odpowiedniego traktowania. W takim przypadku dywan marokańska koniczyna z włókna syntetycznego będzie lepszym rozwiązaniem, bo jest antystatyczny oraz antyalergiczny, zaś krótkie runo pozwala na łatwe czyszczenie. Dobrze jest tylko zainwestować w gęste włókno oraz dobrane kontrastowo barwy, które będą świetnie uzupełniały wnętrze i odwrócą uwagę od jakości włókna.