Każdy chciałby mieć łazienkę wygodną, funkcjonalną i ładną. Czasami jest to banalnie proste, ponieważ pomieszczenie jest spore i w związku z tym nie ma żadnego problemu z urządzeniem go. Gorzej jest, kiedy nie mamy za dużego pola do popisu, ponieważ nasze wnętrze ma bardzo malutką powierzchnię. W tym przypadku musimy wysilić się, aby łazienka była urządzona naprawdę dobrze, zachowując przy tym wygodę użytkowania. W jaki sposób to osiągnąć? Trzeba pamiętać o zasadach ergonomii podczas urządzania.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim do wszystkiego musi być dostęp. Inaczej, jeśli nie zostawimy odrobiny wolnej przestrzeni, będzie nam zwyczajnie niewygodnie podczas użytkowania. Mała, ciasna łazienka nie powinna być zastawiona do granic możliwości sprzętami dużych gabarytów. Nie ma w niej niestety również miejsca na ogromną wannę z hydromasażem. Mała, zgrabna kabina prysznicowa z pewnością wystarczy. Nie chcemy również załatwiać się podpierając brodę na umywalce. Na to wszystko trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Najważniejsze umeblowanie

Żadna łazienka nie obejdzie się bez toalety, umywalki oraz prysznica bądź wanny. Kiedy mamy mało miejsca warto jest zadbać o to, by rzeczy te nie zajmowały go zbyt wiele. Np. w niewielkiej łazience lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna. Powinien się również znaleźć kawałek miejsca dla wieszaczków na ręczniki oraz uchwytu na papier toaletowy. Dodatkowo przyda się szafka na chemię, lustro oraz półka na najpotrzebniejsze kosmetyki. W małych łazienkach pralka będzie dodatkowym luksusem, ale jeśliby się naprawdę postarać to i ją można gdzieś wcisnąć tak, aby nie wadziła i była dobrze wpasowana w przestrzeń. Na wszystko to warto znaleźć miejsce, ale jak?

Jak ustawić meble i sprzęty?

Grunt to dobre zagospodarowanie przestrzeni. Prysznic będzie zajmował jedną ścianę, a przynajmniej jej fragment. Na tej samej ścianie warto zamontować wieszak na ręczniki, ponieważ wychodząc z kąpieli, właśnie po nie sięgamy w pierwszej kolejności. Jeśli natomiast prysznic umieścimy nieopodal drzwi to uchwyty na ręczniki możemy umieścić na nich. Na innej ścianie, najlepiej przeciwległej, znajdzie się miejsca na toaletę wraz z umywalką, na którą powiesimy lustro z półeczką na kosmetyki. Umywalka natomiast może być wbudowana w szafkę, dzięki czemu będziemy mieli gdzie schować chemię.

Ergonomia łazienki to ważna kwestia szczególnie, jeśli pomieszczenie jest naprawdę niewielkie – możemy przeczytać na blogu defra.pl. Warto wtedy skorzystać z jej zasad i ułatwić sobie urządzenie tego wnętrza w sposób optymalny i wygodny dla użytkowników. Każdy mebel i sprzęt zajmuje miejsce, ale jeśli się wie w jaki sposób go ustawić to można zmieścić wszystko w niewielkim pomieszczeniu i sprawić, że będzie to nie tylko wygodne i ładne, ale również funkcjonalne. Jeśli jednak nie mamy pomysłu na dobre umeblowanie łazienki, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalisty, który sporządzi gotowy, idealny pod każdym względem i przemyślany projekt.